14. 04. 2012 Nadácia Pontis

Nevidiaci idú po Slovensku, radí im diktafón

Štyria nevidiaci v nedeľu vyrazia na cestu po šiestich slovenských mestách.

 Ich očami bude navigačná nahrávka.

BRATISLAVA. Biela palica a vodiaci pes v rukách a nahrávka s navigáciou do ucha.

Štyria nevidiaci bez akéhokoľvek vidiaceho sprievodcu vyrážajú vlakom v nedeľu z bratislavskej hlavnej stanice na cestu s názvom Nevidím, no na Slovensku sa nestratím. Za šesť dní navštívia šesť miest. Hlas z diktafónu im presne opisuje trasu, ako sa v pre nich neznámych mestách majú dostať zo stanice do hotela, reštaurácie či na miesto, kde môžu chodiť von so psami.

Dvesto hodín práce

„Nahrávka musí obsahovať zreteľné objekty na ich trase, napríklad obrubníky, lampu na ulici,“ hovorí Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Vraví, že špeciálnu nahrávku pripravovali asi dvesto hodín. Celú trasu Košice – Poprad – Liptovský Mikuláš – Žilina – Trenčín – Bratislava najskôr natočili na kameru a nahrávku okomentovali. Záznam potom prepísali a nahrali na diktafón. K putujúcej štvorici nevidiacich patrí Róbert Cielentko. „Na trase máme napríklad naraziť na stavebný kontajner, no ten tam medzitým už nemusí byť.“ Nečakané situácie na ceste však berie ako výzvu. „Teším sa na problémy,“ vraví. „Našťastie sme na Slovensku a kontajner tam bude ešte veľmi dlho,“ žartuje herec Róbert Jakab. S kolegami Lukášom Latinákom, Jurajom Kemkom a Mariánom Miezgom prispeli na nahrávky z výťažku ich Vianočného bazára. Cieľom je umožniť nevidiacim zažiť a zistiť, čo všetko dokážu sami. Okrem Vianočného bazára akciu podporila aj Nadácia Pontis cez darcovský portál Dobrákrajina.

Roky príprav

Virágová, ktorá je autorkou myšlienky, hovorí, že cesta nevidiacich je svetovým unikátom. S prípravou začala už pred štyrmi rokmi, dnešní putujúci sa na výpravu chystali asi dva roky. Akési tréningy, čiže prechádzku mestom podľa nahrávky, mali v Bratislave.
„Ako sme hľadali oporné body, zastavil nás policajt a chcel nás previesť na druhú stranu cesty,“ hovorí 41-ročná Andrea Kujovičová. Nevidiaci tam nechceli, keďže tam ich nahrávka neposielala.
Najmladší zo skupiny 28-ročný Juraj Práger, ktorý zrak strácal od detstva pre nevysvetliteľné odumieranie zrakového nervu, vraví, že skupina má jasný cieľ – vrátiť sa späť do Bratislavy, odkiaľ v nedeľu 9.34 vyráža do Košíc. ©SME

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111