13. 08. 2013 Nadácia Pontis

Obnova hradu: Na Šášove pribúdajú bezpečnostné prvky

Na hrade Šášov obnovia ďalšie z okien strážnej veže. Použijú pôvodné remeselné techniky.

Združili prostriedky

Združeniu na záchranu hradu Šášov sa podarilo združiť prostriedky od ministerstva kultúry v objeme 6-tisíc eur a z nadačných fondov Nadácie Pontis. „Odstraňovali sme spílené nálety, aktuálne dočisťujeme okolie hradu, najmä predhradie. Triedime sutiny a časti rozpadnutého muriva. V hradnej pivnici vzniká akési zázemie pre naše aktivity,“hovorí predseda združenia Rastislav Uhrovič. V pláne je aj rekonštrukcia južného okna strážnej veže.

Práca na čerstvom vzduchu

V ruinách našli v polovici júla prácu piati nezamestnaní z regiónu. „Snažili sme sa vybrať takých ľudí, ktorí o prácu na obnove historickej pamiatky majú skutočný záujem,“ vysvetľuje Uhrovič predstavujúc nám mladú Žiarčanku Michaelu, ktorá v podhradí čistí kmene stromov pochádzajúcich z náletov od kôry. Tie neskôr využijú pri rekonštrukčných prácach a pri tvorbe bezpečnostných prvkov v okolí hradu. „Ponuku som našla cez internet. Oslovila ma, už dávnejšie ma zaujímal tento typ práce a keď som videla, že sa to dá aj v Žiari, na Šášove, potešilo ma to,“ hovorí a dodáva, že je to lepšie, ako sedieť niekde v kancelárii. „Je to síce makačka, ale mne to neprekáža.“ Prácu na leto našiel na Šášove aj jej priateľ. „Rád robím v prírode a cez prázdniny dom bol doma, takže mi to prišlo vhod. Cítim sa užitočne. Verím, že sa priučím niečomu z pôvodných remesiel,“ pridáva sa. Jeho kolegom je aj Miroslav z Repišťa, ktorý v čase našej návštevy zhadzoval z horného hradu hrubšie spílené nálety. „Teším sa, ako budeme obnovovať tamtú klenbu,“ ukazuje na časť barbakanu. Prostredie zrúcaniny mu učarovalo. „Je tu pekne, chodieval som sem ako malý chlapec,“ spomína. Prácu v prírode a na vzduchu si pochvaľuje aj Ján Piatrik zo Žiaru. „Je to lepšie ako byť na úrade práce,“ hovorí. Vyskúšal si už pilčícku aj kopáčsku robotu. „Prehlbovali sme pivnicu, kopali studničku,“ približuje, čomu sa počas pracovného dňa venuje.

Hrad rozsvietia baterky

Ako práce pokračujú, si budú môcť pozrieť návštevníci hradu už počas Noci hradných zrúcaním 17. augusta, keď na Šášove osvetlenom iba baterkami zaznejú povesti o vychýrenej pevnosti. O týždeň nato, 24. augusta, zaplnia zvedavci najmä podhradie, kde ich počas Šášovských hradných hier budú čakať už tradičné atrakcie, ako sokoliari, šermiari či rozprávkový les. „Práve na návštevníkov myslíme pri ďalšej z našich aktivít. Keďže, ako každý hrad, ani Šášov nie je z hľadiska statiky v ideálnom stave, posilňujeme bezpečnostné prvky. Plánujeme vybudovať drevené zábradlia a zátarasy v najrizikovejších častiach. Dočasne prehradíme aj okno v barbakane, cez ktoré sa ľudia radi nakláňajú,“ avizuje predseda Združenia na záchranu hradu Šášov.

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111