17. 09. 2014 Nadácia Pontis

Obyvatelia osady si stavajú domy sami, podporia ich Tvrďáci

Žijú skromne, ale vo svojom a legálne.

http://www.aktuality.sk/clanok/261724/obyvatelia-osady-si-stavaju-domy-sami-podporia-ich-tvrdaci/

 

Obyvatelia rómskej osady v Kojaticiach na východnom Slovensku sú príkladom toho, ako sa veci s bývaním dajú riešiť, ak je im naklonený aj starosta. Teraz ich podporia aj bežci počas Tvrďáka.

Už tri rodiny v osade v Kojaticiach žijú vo svojich nízkonákladových domoch. Sami si ich postavili a podieľali sa aj na ich návrhu. Na projektoch svojich domov spolupracovali so študentmi a dobrovoľníkmi z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Na domy si šetria

Už rok si na svoj nový dom šetrí aj Emil s rodinou. Momentálne žijú v dome s jednou miestnosťou, ktorý nespĺňa základné podmienky bezpečného bývania. „Dom im už niekoľkokrát spadol a bolo ho treba znovu vybudovať. Keď vonku prší, do domu zateká. Keď je zima, niekto musí v noci niekoľkokrát priložiť do pece, aby ráno nezamrzla voda v pohári,“ dodáva M. Sládek.

Skromné bývanie nie je pre obyvateľov zadarmo. „Rodina, ktorá má záujem zlepšiť svoje bývanie, najskôr vstúpi do sporiaceho programu. Ak si dokáže odkladať peniaze, získa mikropôžičku vo forme materiálu a pod odborným dohľadom si môže svoj dom postaviť. Pozemok si pritom riadne prenajíma od obce,“ vysvetľuje Michal Sládek z občianskeho združenia Člověk v tísni, ktoré program bývania zastrešuje.

Bývanie v suchu a teple

Keďže Emil s manželkou chce byť vzorom pre svoje deti a spoločne ich chcú naučiť, že aj pracovitosťou sa dá dosiahnuť posun, rozhodli sa vstúpiť do programu bývania. Ich najväčším snom je postaviť si vlastný dom s 2 izbami, v ktorom bude sucho, teplo a elektrika. A to všetko za vlastné peniaze. „Vstupom do programu sa zaviazali, že si budú sporiť každý mesiac určitú čiastku, aby sa za pomoci organizácie sami mohli pustiť do stavania svojho nového lepšieho domu. To sa im aj podarilo a momentálne na ňom pracujú,“ opisuje M. Sládek. Originálnemu projektu bývania je naklonený aj starosta Kojatíc Anton Aštary, ktorý verí, že sa postupne zapoja ďalšie rodiny a susedné obce. Pri stavbe domov pritom nepomáhajú len architekti, ale aj susedia z osady.

Tvrďáci s dobrým srdcom

Priemerná suma na jeden dom predstavuje 3000 eur. Mikropôžičku je rodina schopná splatiť do 5 rokov. „Vďaka mladým architektom mohli tri rodiny z Kojatíc minulú zimu prežiť v suchu a v teple. Postupne sa pridávajú ďalšie, ktoré si sporia na svoje domy už vyše roka. Aby sa mohlo pokračovať v stavbe ich skromných domov, zíde sa každá podpora na materiál, dopravu a stravu mladých architektov, ktorí celý čas pracujú bez nároku na honorár,“ vysvetľuje Sandra Štasselová z Nadácie Pontis, ktorá program bývania podporuje cez darcovský portál DobraKrajina.sk .

Každý, kto sa zapojí do 5-kilometrového behu cez prekážky Tvrďák, môže pre Člověka v tísni a pre projekt bývania získať 250 eur. „Chceme ukázať, že aj športom sa dá pomôcť dobrej veci a solidaritou druhých dať týmto ľuďom šancu vymaniť sa z generačnej chudoby,“ dodáva S. Štasselová. Jeden z 10 projektov, ktoré sa zapojili do Tvrďáka, možno podporiť aj cez portál DobraKrajina.sk – klik sem. Organizácia, ktorá vyzbiera do 19. septembra najviac peňazí, získa od Nadácie Pontis ďalších 250 eur. Dary budú zároveň vyjadrením podpory pre bežcov, ktorí sa za nich postavia na trať Tvrďáka.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.