25. 09. 2017 Zodpovedné podnikanie

Parkovanie bude v Trnave jednoduchšie

Trnava uľahčí vďaka novým technológiám od Telekomu parkovanie ľuďom so zdravotným postihnutím

Mesto Trnava zjednoduší parkovanie ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Tí si po prvý raz na Slovensku vďaka novej mobilnej aplikácii v meste jednoducho a rýchlo nájdu voľné parkovacie miesto, na ktoré ich aplikácia hneď aj odnaviguje.

  • Senzory na parkovacích miestach pre ZŤP
  • Jednoduchšie parkovanie pre ZŤP
  • Efektívnejšie plánovanie parkovacích miest

Navigácia k parkovacím miestam a dáta v reálnom čase

Umožnia to moderné IoT senzory obsadenosti od výrobcu CITIQ, ktoré sú pripojené do aplikácie ParkDots z dielne PosAm – dcérskej firmy Telekomu. V kooperácii s mestskou spoločnosťou TT-IT boli senzory obsadenosti zabudované na 31 parkovacích miestach určených pre ZŤP v rámci centrálnej mestskej zóny.

Nenápadné senzory sú zabudované priamo do povrchu parkovacích miest a nenarúšajú tak vzhľad mesta. Senzory v reálnom čase zbierajú a odosielajú dáta o obsadenosti miest do centrálneho cloudového systému. ZŤP občan alebo návštevník mesta si vďaka tomu následne cez bezplatnú aplikáciu ParkDots nájde veľmi jednoducho voľné parkovacie miesto.

Aplikácia ho na voľné miesto aj odnaviguje a ponúkne aj ďalšie zaujímavé funkcie: Navigácia k autu, ktorá uľahčí nájdenie zaparkovaného vozidla; varovanie v prípade nečakaného alebo podozrivého odparkovania zase používateľa notifikuje v prípade, že sa jeho vozidlo pohne z parkovacieho miesta v čase parkovania.

„Tento systém nám umožní v reálnom čase zbierať informácie o využití parkovacích miest pre zdravotne ťažko postihnutých občanov a návštevníkov mesta, čo nám umožní efektívnejšie analyzovať, plánovať a hlavne ďalej zlepšovať parkovanie v našom meste,“ skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka.

„Vylepšenie parkovania pre ZŤP v Trnave je skvelým príkladom toho, ako môžu technológie skvalitniť život občanov a na druhej strane pomôcť samosprávam lepšie manažovať zdroje. Konceptu SmartCity sa preto budeme určite venovať aj naďalej,“ uviedol generálny riaditeľ Telekomu Milan Vašina.

Platforma ParkDots pomôže skrátiť čas potrebný na nájdenie parkovacieho miesta a obmedziť tak emisie. Okrem toho má potenciál zvýšiť dostupnosť parkovacieho priestoru a znížiť počet nevyužívaných parkovacích miest. Systém je pripravený aj na ďalšie rozširovanie do budúcnosti. Cez aplikáciu sa dá napríklad uhradiť parkovné a tak čiastočne tak môže nahradiť parkovacie služby či automaty.

Aplikácia pre mobilné zariadenia aj počítače

Aplikácia ParkDots je aktuálne bezplatne dostupná pre smartfóny s OS Android, pre zariadenia s iOS pribudne v najbližších týždňoch. Všetky funkcie sú okrem toho k dispozícii aj v responzívnej webovej aplikácii dostupnej na adrese map.parkdots.com.  

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.