10. 03. 2015 Nadácia Pontis

Podporme aj v tomto roku tretí sektor dvoma percentami

Ak ste zamestnanec, máte na to čas do 30. apríla.

Rozhodli ste sa v tomto toku darovať dve percentá zo svojich zarobených peňazí, ale stále ste sa nerozhodli, komu ich posuniete? Ak ste zamestnanec, máte na to čas do 30. apríla, ak podnikáte, o mesiac menej, čiže do 31. marca. V Žiline sme minulý rok opäť podporili najmä šport a sociálnu oblasť.

ŽILINA. Vlani Slováci darovali zo svojich daní neziskovým organizáciám a nadáciám spolu viac ako 52 miliónov eur. Ako uvádza Finančná správa Slovenskej republiky celkovo sa o podporu z daní uchádzalo v roku 2014 11 805 organizácií a nadácií. Najviac získala Nadácia Pontis, ktorá bude mať vďaka daňovým poplatníkov na svoje fungovanie o tri milióny eur viac. Priemer na jednu organizáciu vychádzal 4422,24 eura.

V Žiline sme opäť najviac podporili šport a deti

O dve percentá z daní sa vlani uchádzali aj desiatky mimovládnych organizácií zo Žiliny a okolia. Tak ako rok predtým najviac podpory od ľudí získali práve športové kluby. Napríklad Klub plaveckých športov Nereus v Žiline získalo z dvoch percent 26 206,79 eura. O peknú sumu, a to 7 757,50 eura, si prilepšil aj Prvý žilinský golfový klub. Viac ako desaťtisíc eur získalo na svoju ďalšiu prevádzku ŠKST – CENTRUM na Bôriku. Vysokou čiastkou peňazí ste podporili aj Tenisový klub Žilina, ktorý z dvoch percent vyzbieral slušných 21 283, 32 eura. Samozrejme, Žilinčania nezabudli ani na ostatné športové aktivity v našom meste. Časť z daní putovala aj na futbal, hokej, volejbal či pre krasokorčuliarov zo SKATE Žilina, ktorí si prilepšili o 6 972,27 eura. Žilinčania investovali desiatky tisíc eur aj do budúcnosti a zdravia svojich detí. Napríklad Občianske združenie Darujme deťom svoj čas pri Základnej škole Limbová v Žiline vyzbieralo na svoju činnosť 2 743,90 eura. Krásnou sumou, a to 16 539,65 eura, ste podporili Občianske združenie Detská komunita, ktorého cieľom je pomáhať deťom a dospelým s autizmom a ich rodinám. O dve percentá z daní požiadalo minulý rok aj Materské centrum Žabka, ktoré takto vyzbieralo 1906,65 eura. Viac ako 27-tisíc eur z vyzbieraných daní poputovalo minulý rok aj do Zádubnia, a to pre Občianske združenie Náruč -Pomoc deťom v kríze.

Najvyššia suma poputuje do regiónu

Najvyššiu sumu vyzbierala za vlaňajšok Nadácia Spoločne pre región, na ktorej účet prišlo 189 747,83 eura. V žiadostiach o dve percentá boli veľmi úspešní aj odborári z Energeticko – chemického odborového zväzu zo Žiliny, ktorí získali 56 407,42 eura. Vďaka vyzbieraným daniam sa bude v Žiline dariť aj ázijskej kultúre, keďže Kórejské kultúrne centrum vyzbieralo minulý rok pekných 40 820,53 eura. Daňoví poplatníci sa podelili o svoje zisky aj s ďalšími, zaujímavý organizáciami. Napríklad Občianske združenie Poznávanie morí, zeme, ovzdušia v Žiline takto získalo na svoju ďalšiu činnosť viac ako 5-tisíc eur. Nezisková organizácia „Trnovské deti majú právo byť šťastné“ cez dve percentá vyzbieralo 4024,63 eura.

O niečo menej, ale predsa zaujímavú sumu, a to 3 351,07 eura dostalo na svoj účet Občianske združenie Budúcnosť Babkova. Prvý žilinský petangový klub takto vyzbieral 1 057,93 eura. Žilinčania nezabudli podporiť ani opustené a týrané psíky. Žilinskému útulku v Mojšovej Lúčke poslali na účet okolo 14-tisíc eur. Žilinu budú môcť ďalej úspešne reprezentovať aj naše talentované mažoretky, pre ktoré Spolok Žilinské mažoretky DIANA vyzbieral z odvedených daní 9 026,97 eura. Aj vďaka dvom percentám môže v Rajeckých Tepliciach pokračovať vo svojej činnosti aj nezisková organizácia Áno pre život so 16-ročnou tradíciou. Pozor na termíny! Darovanie dvoch percent daní patrí medzi obľúbenú formu pomoci, ktorú ročne využijú tisícky ľudí. Ak patríte medzi nich a rozhodli ste sa aj tento rok podporiť nejakú neziskovú organizáciu, máte na to už len niekoľko týždňov. Ak ste zamestnanec, najneskôr do 30. apríla pošlite alebo doručte vyhlásenie o poukázaní dvoch percent daní daňovému úradu v mieste vášho bydliska. V prípade právnickej osoby je termín stanovený do 31. marca. Daňový úrad pošle peniaze danej organizácii až po overení, či do konca termínu na podanie daňového priznania nemá daňovník nedoplatok na dani.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.