26. 02. 2016 Filantropia

Pomohli sme vynoviť detské oddelenie myjavskej nemocnice

V rámci grantovej výzvy zameranej na humanizáciu zdravotníckych zariadení sme pomohli zútulniť 9 zariadení. Nemocnica v Myjave je jedným z nich.

Pôvodná situácia v nemocnici

Postavenie myjavskej nemocnice v rámci kraja je výrazne špecifické. Vyplýva to predovšetkým z jeho polohy v centre rázovitého kopaničiarskeho regiónu. To celkovo sťažuje časovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a svojim spôsobom pacientov ohrozuje. Vzdialenosť rodiny a domáceho zázemia detských pacientov je často značná. Preto bolo mimoriadne dôležité vytvoriť pre ne prostredie dostatočne príjemné a útulné na zdravotné zotavenie.

Dlhodobým cieľom bola komplexná prestavba aktuálne zastaraného detsko-dojčenského oddelenia. Jeho stav už niekoľko desaťročí nezodpovedá bežným štandardom a už vôbec nie predstavám detí a ich rodičov. V spoločných priestoroch, no predovšetkým v izbách, ktoré boli v havarijnom stave, prebieha väčšina liečebného procesu. „Aktuálna situácia na detsko-dojčenskom oddelení je v niektorých smeroch zúfalá a napriek snahe zamestnancov vzhľadom na vek vybavenia nespĺňa základné kritéria – staré nátery, nábytok, nefunkčné nočné stolíky a infúzne stojany“, dozvedáme sa zo správy nemocnice. Na oddelení sa počas roka vystrieda 800 detských pacientov, o ktoré sa stará takmer 20-členný zdravotnícky personál.

Čo sa podarilo vďaka grantu zo Srdca pre deti?

V rámci realizácie rekonštrukcie bolo nutné vysťahovať a presunúť celé oddelenie na iné poschodie. Priestory boli dôkladne vyčistené a vydezinfikované. Na oddelení bolo nutné zoškrabať pôvodné nátery a následne sa kompletne vymaľovalo zdravotne nezávadným protiplesňovým náterom a steny zdobia detské motívy. Vymenili sa kuchynské linky, zakúpili sa nové stoly a stoličky pre deti a rodičov spoluhospitalizovaných na izbách. K celkovému efektu prispievajú aj knihy a stavebnice, ktoré nemocnica dostala taktiež od Srdca pre deti a detským pacientom skrátia dlhé chvíle na lôžkach aj nové televízory, ktoré sú priamo na izbách malých pacientov. Nemocnicu sme navštívili a zmeny sú úžasné. Veď posúďte sami!

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.