15. 07. 2015 Zodpovedné podnikanie

Ponožky, ktoré pomáhajú chrániť moria

Spoločnosti Kaufland nie je znečistenie morí a oceánov ľahostajné.

Ponožky Healthy Seas nájdete aj v slovenských obchodných domoch Kaufland.

Spoločnosť Kaufland sa dobrovoľne zaviazala k ochrane morí a svetových zásob rýb, a to zapojením sa do iniciatívy Healthy Seas (Zdravé moria). Kaufland ako prvý európsky maloobchodný reťazec predáva ponožky vyrobené v inovatívnom procese recyklácie z rybárskych sietí, ktoré skončili ako odpad v moriach a vďaka iniciatíve Healthy Seas boli vytiahnuté z dna morí.

Opustené rybárske siete ohrozujú morskú flóru a faunu

Táto iniciatíva bola spustená v marci roku 2013 s cieľom aktívne prispievať k ochrane morí a oceánov a k ich zachovaniu pre budúce generácie. Podľa odhadov Svetovej organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo pri Organizácii spojených národov (FAO) a Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) je v oceánoch približne 640 000 ton opustených rybárskych sietí, čo predstavuje jednu desatinu všetkého tamojšieho odpadu.

Už za prvý rok aktivít sa vďaka intenzívnej práci desiatok dobrovoľných potápačov podarilo z mora vytiahnuť až 20 ton opustených rybárskych sietí. Tie prispievajú k znečisteniu morí a oceánov a predstavujú smrteľné nebezpečenstvo pre morské živočíchy ako sú ryby, delfíny, korytnačky či morské vtáky.

Inovatívne technológie menia oceánsky odpad na textilné výrobky

Vďaka unikátnej technológii ECONYL® sa vylovené siete spracujú na vysoko kvalitnú nylónovú priadzu, z ktorej sa produkuje široké spektrum textilných produktov vrátane kobercov, plaviek, high-tech oblečenia, športového oblečenia a ponožiek. „Sme jedným z hlavných partnerov projektu na medzinárodnej úrovni a je to iniciatíva, na ktorú sme skutočne hrdí. Veríme, že aj prostredníctvom predaja Healthy Seas ponožiek v obchodných domoch Kaufland sa nám podarí získať ďalších podporovateľov tejto iniciatívy nielen z radov našich zamestnancov, ale aj zákazníkov,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Kaufland Slovenská republika Martin Gärtner.

Spoločnosť Kaufland toho robí ešte oveľa viac

Zďaleka to však nie je jediná aktivita smerujúca k ochrane morí. Kaufland ponúka zákazníkom výrobky s certifikátom Marine Stewardship Council (MSC), čím podporuje princípy udržateľného rybolovu a rybárskych metód. Zároveň už v roku 2009 zaviedol pravidlá zodpovedného nákupu rýb. Asi najdôležitejším opatrením tohto projektu je nenakupovanie ohrozených druhov morských živočíchov, v prípade rybných chovov spolupráca iba s trvalo udržateľnými chovmi a akvakultúrami. Špeciálny podprojekt bol vytvorený na nákup tuniakov s certifikátom SAFE. Od decembra roku 2013 sa týmito pravidlami riadi aj lokálny nákup slovenského Kauflandu.

 

Zdroj: Kaufland

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111