22. 10. 2018 Vzdelávanie

Pozývame vás na webinár o sociálnych inováciách

Séria webinárov: Nápady pre sociálne inovácie

Cieľom našej série webinárov je ponúknuť ďalšie zdroje inšpirácie a nové nápady k hlavným pilierom sociálnych inovácií. Pridajte sa k nám a objavte úspešné príbehy z celej Európy. Vybrané témy sa týkajú modulov z našej Akadémie sociálnych inovácií.

Webinár č. 1: Môže byť Blockchain nástrojom sociálnych inovácií?

Dátum: 29. október o 12:30 – 13:30 

V súvislosti s bitcoinom a inými kryptomenami ste sa už možno stretli s pojmom blockchain a ďalšími technológiami, ktoré využívajú takzvané „distribuované účtovné knihy“ (z angl. distributed ledger). O potenciálnom spoločenskom dosahu týchto technológií sa však hovorí málo. Ak vás zaujíma, ako sa dá blockchain využiť v prospech sociálnych inovácií, prezentáciu webinára nájdete nahratú na stránke Akadémie sociálnych inovácií v module Technológie a kreativita pre sociálne inovácie.

Lucas Zaehringer, zakladateľ portálu positiveblockchain.io, v tomto webinári vysvetľuje, že blockchainové technológie sa dajú na vytváranie sociálnych inovácií využívať napríklad:

  • vytváraním digitálnej identity pre neregistrované osoby;
  • zaznamenávaním spoločenského dosahu a údajov z reálneho sveta;
  • podporovaním spoločenského správania;
  • odstraňovaním sprostredkovateľských aktivít z medzinárodnej rozvojovej pomoci;
  • narúšaním fungovania trhov, kde sú kľúčovými prvkami automatizácia a vlastníctvo dát (napr. energetika, zdravotníctvo).

O projekte Positiveblockchain Positiveblockchain.io je open-source databáza a platforma, ktorá sa zameriava na spoločenský dosah blockchainu. Aktuálne obsahuje zoznam takmer 600 blockchainových projektov a startupov, ktorých cieľom je vytvárať pozitívny spoločenský dosah pre ľudí a spoločnosť.

Kto sme

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava

tel.: (421 2) 5710 8111


Instagram