12. 10. 2021 Zodpovedné podnikanie

Prvý ročník Akadémie investigatívnej žurnalistiky ponúkol vzdelávanie desiatim novinárom

Fond pre transparentné Slovensko v spolupráci s Fondom investigatívnej žurnalistiky pri Nadácii otvorenej spoločnosti zrealizovali v dňoch 10. – 12. 9. 2021 prvý ročník Akadémie investigatívnej žurnalistiky, ktorého sa zúčastnilo 10 novinárov a novinárok z redakcií printových, elektronických, online médií a TV redakcií.

Cieľom akadémie bolo poskytnúť jej účastníkom vstup do sveta investigatívnej žurnalistiky. Počas prednášok a diskusií nadobudli množstvo poznatkov a skúseností potrebných pre novinársku prácu – ako pracovať so zdrojmi, akým spôsobom spracovať konkrétnu tému, aké možnosti poskytujú otvorené dáta a infozákon, nechýbali ani informácie o kybernetickej bezpečnosti. Okrem absolvovania odborných školení a workshopov pod vedením skúsených slovenských aj zahraničných expertov mali účastníci jedinečnú možnosť spoznať svojich kolegov z iných médií či neziskového sektora a aktívne spolu diskutovať.

„Akadémia chce dať začínajúcim investigatívnym novinárom a novinárkam do rúk nástroje, s ktorými budú svoju prácu vykonávať efektívnejšie, lepšie a budú odhaľovať to, čo by mnohí chceli, aby zostalo skryté. Mať kvalitných novinárov je, najmä v dnešnej dobe, pre spoločnosť veľmi dôležité. Preto som rád, že im môžeme pomôcť v praktických témach, na ktoré sa často priamo pri ich vzdelávaní zabúda, a prispieť tak k skvalitneniu investigatívnej žurnalistiky na Slovensku,“ uviedol Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis.

Akadémiu investigatívnej žurnalistiky koordinovali Martina Hmírová (Fond pre transparentné Slovensko) a Miroslava Širotníková (Nadácia otvorenej spoločnosti). „Tragická vražda Jána Kuciaka celému Slovensku ukázala, aká je práca novinárov dôležitá, ale aj riskantná. A nech sa v politike či v spoločnosti deje čokoľvek, my na prácu a odkaz Jána Kuciaka nechceme zabudnúť. Preto sme sa s Nadáciou Pontis rozhodli, že chceme ešte viac prispieť k odbornému vzdelávaniu mladých novinárov, aby vedeli odhaľovať významné kauzy, ale zároveň chrániť seba, svoje zdroje a robiť svoju prácu zodpovedne, efektívne a kvalitne, na prospech celej spoločnosti,“ doplnila Širotníková.

Absolventi akadémie mali možnosť prihlásiť sa do uzavretej grantovej výzvy a získať podporu do výšky 2 000 EUR na svoje investigatívne projekty. Žiadosti o grantovú podporu vyhodnotí do konca októbra nezávislá výberová komisia. Úspešným uchádzačom bude poskytnutý okrem grantu aj odborný mentoring počas prípravy projektov.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.