Kde: Stará tržnica, Námestie SNP 25, Bratislava

Kedy: 10:00 h. až kým nás nohy ponesú

Menu: Rizoto tisíc a jednej noci, cigánske „divoké“ marikle, povzbudivý čajík, emočný elixír alebo koláčik s príbehom

V EDUMA vidíme za každým človekom zaujímavý a silný príbeh. Ak radi počúvate príbehy druhých, príďte nás pozrieť do Čitárne so živými knihami do Starej tržnice (na 1. poschodí) v Bratislave. Pochutnáte si na našom Maškrtkovom menu plnom múdrosti a prekvapení. Naša Onlinezivakniznica.sk je veľmi rôznorodá. Zapĺňa sa rôznorodými príbehmi ľudí, o ktorých ste možno veľa nepočuli, ale napriek tomu dokážu svojím rozprávaním potešiť, rozosmiať, prekvapiť, ba niekedy aj rozplakať. Sú o prekonávaní strachu v nás, o vyrovnávaní sa so svojou inakosťou, o zvládaní prekážok, ale aj o neutíchajúcej viere meniť veci a ľudí okolo seba k lepšiemu. Naše Živé knihy majú tiež jedno spoločné – odvahu hovoriť a pomenovať prekážky nahlas. Aj preto by sme vám ich radi predstavili. Počas Restaurant Day sa s niektorými môžete v našej Čitárni osobne porozprávať, iné si budete môcť pozrieť na našej veľkej obrazovke. Môžete sa tiež otestovať, či máte strach z nových a nepomenovaných vecí a či poznáte dobre svoje vlastné emócie. Zároveň spolu budeme písať jednu veľkú dobrodružnú knihu o tom, čoho a koho sa v živote bojíme a ako sa nám darí náš strach prekonávať. Vítaní sú aj malí ilustrátori, ktorí sa neboja veselých strašidiel a malých príšer. Tešíme sa na vás!

Piknik na ihrisku v Ulite

Kde: Ihrisko v správe OZ Ulita pri Kopčianskej 90, Bratislava

Kedy: 12:00 – 16:00 h.

Menu: Zeleninová nátierka s chlebíkom, zeleninový guláš, koláčik, ovocný džús

Počuli ste už o Kopčanoch? Ulita tu prevádzkuje komunitné centrum pre deti a mládež. Doteraz tu chýbali plochy, kde by sa dalo bezpečne hrať a športovať. Spolu s obyvateľmi sa to snažíme zmeniť Prijmite pozvanie na spoločný piknik, aby ste spoznali, aká u nás dokáže byť veselá atmosféra a aké dobroty vieme navariť. Spojili sme sa s Free Food, aby sme navyše dali nový domov jedlu, ktoré sa nestihne predať. Príďte teda podporiť niekoľko skvelých projektov naraz, zahrať sa s nami a stráviť príjemné spoločné popoludnie.

Svetové palacinky v Človeku v ohrození

Kde: Centrum Človeka v ohrození, Baštová 5, Bratislava

Kedy: 13:00 – 17:00 h.

Menu: palacinky podľa výberu (kubánska, iracká, kenská, východniarska alebo grécka), moldavská limonáda, nepálsky čaj, káva „Jeden svet“

Na Slovensku každý deň pre deti z vylúčených lokalít otvárame dvere komunitných centier, lebo sme presvedčení, že všetci si zaslúžime rovnakú šancu na dobrý život. V Iraku staviame triedy pre deti presídlencov, ktoré doteraz žili iba vo vojne. V Keni vysádzame zeleň, aby sme pomohli miestnym rybárom znova získať zdroj ich obživy. Na Kube podporujeme slobodu prejavu a v Grécku pomáhame tým, ktorí utekajú pred výstrelmi a násilím. Aj takto pracuje doma i v zahraničí Človek v ohrození. V sobotu 20. mája vás pozývame na palacinky s príchuťou rôznych kútov sveta.

Počúvaj svet novými zmyslami s OZ Nepočujúce dieťa

Kde: Partizánska lúka na Železnej studničke, Bratislava

Kedy: 14:00 – 18:00 h.

Menu: Neslýchaný koláč od slovenských celebrít, povzbudivá kávička, tiché huncútstvo

Pozoruhodné a veselé popoludnie na Partizánskej lúke, počas ktorého môžete s priateľmi, rodinkou alebo deťmi stráviť neopakovateľnú atmosféru, naučiť sa kopec zaujímavých vecí, stretnúť známe osobnosti, ale aj prispieť kúpou dobrôtok z celebritnej dobročinnej kuchyne. V OZ Nepočujúce Dieťa sa venujeme rodinám s deťmi s poruchou sluchu po celom Slovensku. Pomáhame im počuť – naozaj POČUŤ, ale aj počúvať svoje potreby. Našou snahou je nezatvárať nepočujúce deti do ticha, ale otvoriť im možnosti plnohodnotného vzdelávania, rozprávania a včasného vývinu, spolu so svojimi rovesníkmi. Vybudovali sme vzdelávaco-komunitný portál www.NepocujuceDieta.sk, podarilo sa nám dosiahnuť zvýšenie úhrady za načúvacie prístroje, podporiť vznik detského audiologického centra v Bratislave, rozbehnúť Rodičovskú poradňu a práve teraz pracujeme na vytvorení ďalších vzdelávacích materiálov pre rodičov, slovníku posunkov, ale aj nových príležitostí pre študentov špeciálnej pedagogiky.

Divadelné jednohubky so Stopami snov

Kde: Kultúrne a komunitné centrum ZORA, Okružná 1, Bratislava

Kedy: 14:00 – 19:00 h.

Menu: divadelné jednohubky, muffiny a limonáda

Chcete sa cítiť ako filantrop a ocitnúť sa na skutočnom javisku? Stopy snov sú zoskupenie netradičných divadelných osobností, ktoré má na konte 7 sezón a 6 autorských inscenácií. Stretávajú sa tu ôsmi herci s mentálnym a kombinovaným znevýhodnením s herečkami Patríciou Jarjabkovou Garajovou, Dominikou Vojtekovou a Alenou Horňákovou, pod režisérskym vedením Roba Horňáka.  Príďte nás ochutnať do kultúrneho a komunitného centra ZORA – podporíte teatroterapeutickú spoločnosť Stopy snov, čo-to zjete, čo-to popijete a čo-to zhliadnete na javisku.

Rodinné poklady v Návrate

 

Kde: Park pri Budatínskom hrade, Topoľová 1, Žilina

Kedy: 14:00 – 17:00 h.

Menu: domáci koláčik podľa tajného rodinného receptu, káva, čerstvá limonáda

So 4500 deťmi sa dnes na Slovensku nehrá mama ani otec, pretože nežijú s rodičmi. Tieto deti často trpia traumami a nesú si vo svojom batôžku mnoho – napríklad samotu, sklamanie, stratu, nedôveru, pocit viny či neprijatia. V Návrate im hľadáme rodičov, ktorí im vytvoria bezpečný domov a ponúknu sami seba. 
Návštevou našej kaviarne si budete môcť pochutnať na domácich sladkých dobrotách, zabaviť sa s deťmi pri veselých rodinných hrách a odniesť si dobrý pocit z príjemneho stretnutia i podpory našej práce. Tešíme sa na stretnutie s vami a spoločné objavovanie sutočných pokladov ;)!

Majáles v Barličke

Kde: školský sad pri Základnej škole na ul. Matice slovenskej v Prešove

Kedy: 19. mája od 15:00 do 20:00

OZ Barlička pracuje s ľuďmi s postihnutím a seniormi, ktorým poskytuje sociálne služby. Nachádza sa v Prešove na Sídlisku III v krásnom starom sade a postupne sa mení na inkluzívne komunitné centrum s komunitnou záhradou, materským centrom a detským ihriskom. Spustili sme tradíciu susedských aktivít od Čaju o piatej, Herného klubu, Susedského fitness či Letného kina až spoločné slávnosti ako Susedký bál, Deň Zeme, Majáles či Hody kultúr. Organizujeme stretnutia ľudí z nášho sídliska, aby sa nám na ňom dobre žilo a bolo príjemným miestom pre všetkých.