21. 05. 2015 Nadácia Pontis

Restaurant Day, do ktorej sa zapojilo trinásť organizácií, dopadol na výbornú

Restaurant Day nebol len o gurmánčení. Organizácie z DobraKrajina.sk mali možnosť stretnúť svojich susedov a svojou prácou sa priblížiť viac k ľuďom.

V bratislavskom Domove sociálnych služieb Prima sa Restaurant Day konal druhýkrát. Opäť sa grilovalo vo fúriku, nechýbali palacinky, pohánkové dobroty, a špeciality od známeho kuchára Jara Žideka. „Bolo super! Začali sme o druhej, ľudia pomaličky prichádzali, nakúkali aj cez bránu a tých, čo o nás nevedeli, sme pozývali,“ hovorí Martina Jakubcová z OZ Prima, ktorý do Restaurant Day zapojili aj hercov v kostýmoch z divadla Stopy snov. Všetky peniaze, ktoré ľudia vymenili za jedlo, pôjdu pre divadlo, ktoré je známe aj tým, že v ňom hrajú aj herci s mentálnym hendikepom. 

 

V Trnave sa konal Restaurant Day prvýkrát. Ľudia z Kubíka ho spojili s Blšákom. Nezisková organizácia Bronco tento raz oživila verejný priestor pred radnicou. Na Hlavnej ulici sa rozložilo 37 predajcov a predajkýň, ktorí ponúkali použité a stále potrebné veci. Nechýbalo ani Kubik bistro, v ktorom za dobrovoľný príspevok rozdali viac ako 130 porcií cícerového falafelu v pita chlebe, Herbertove limonády a viac ako 10 domácich koláčov. „Peniaze použijeme na usporiadanie ďalších Trnavských rínkov. Najbližší chystáme už v nedeľu 13. júna,“ hovorí Mirka Hlinčíková z organizácie Bronco.

 

Starostova pečienka s kyslým úsmevom, fazuľový guláš ala samosprávny jarný vánok či mastný chlieb s cibuľou zvaný nútená správa. Aj takéto dobroty ponúkali vo Vinodole. Združenie občanov miest a obcí Slovenska, ktoré vzniklo na podnet občanov a obcí miest z dôvodu pretrvávajúcich a neriešených problémov v samosprávach, nachystalo v záhrade združenia špeciality z rôznych kútov Slovenska. „S kolegami sme ponúkli 400 porcií jedla a navštívilo nás asi 300 ľudí,“ pochvaľuje si predseda združenia, Vladimír Špánik. V ich jednodňovej reštaurácii nechýbal koaličný zlepenec s trochou arogancie (pribetská klobása s maďarským chlebom a horčicou), halászlé maďarsko – slovenského priateľstva, bratislavské  rohlíky či protikorupčný guláš. Podporiť ich prišli aj kolegovia z obcí Pribeta, Tekovské Lužany,  Veľký Kýr, ale aj z Ružomberka, Banskej Bystrice, Bratislavy, Levoče či z Nitry.

 

V prešovskom centre Dorka, ktoré slúži opusteným matkám s deťmi či rodinám v núdzi, sa rozdávali šišky. „Pre nás bolo dôležité, že sme vytvorili príležitosť pre susedov z okolia, aby len tak prišli k nám, mohli sme sa s nimi stretnúť, aby sme im mohli ukázať priestory nášho centra,” hovorí Alena Vachnová z centra, v ktorom sa snažia, aby deti neostávali odrthnuté od svojich rodičov. Susedia, ktorí za nimi v sobotu prišli, mali veľký záujem pomôcť. „Či už ako dobrovoľníci, darovaním vecí alebo finančne,” hovorí. Susedia sa mohli stretnúť s klientkami v centre a ich deťmi a vidieť, že tu našli domov v krízovej situácii, že nie sú nebezpeční a potrebujú pomoc okolia. „Veríme, že nám tieto stretnutia pomôžu prekonať bariéru plota, ktorý je okolo Dorky, aby nás až tak nerozdeľoval,” dodáva A. Vachnová.

 

V bratislavskom Domove sociálnych služieb Integra Restaurant Day pomohol s vyzbieraním časti peňazí na rehabilitačný prístroj pre deti s detskou mozgovou obrnou. V autistickom centre Andreas priniesla sobota opäť príležitosť, aby sa stretli rodiny, ktoré majú doma autistické dieťa, porozprávali sa a oddýchli si. Poobede medzi nich prišla aj herečka Kamila Magálová a zastavovali sa aj okoloidúci, ktorí sa dozvedeli viac o centre.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111