21. 07. 2015 Filantropia

Rodiny, ktorým pomáha Srdce pre deti, môžu chodiť do žilinského divadla zdarma

Rodiny, ktorým pomáhame, sa len málokedy dostali do divadla.

Keď na kultúru nemyslíte

Divadlo je pre mnohých samozrejmosťou. Napriek tomu si ho niektorí na Slovensku nemôžu dovoliť. Rodiny, ktoré bojujú so zdravotnými ťažkosťami svojich detí a investujú do rehabilitácií, kompenzačných pomôcok, liekov či vyšetrení, len málokedy myslia na kultúru. Málokedy im peniaze vystačia na to, aby mohli rozmýšľať nad tým, či by večer nezašli do divadla. Mestské divadlo Žilina preto ponúka pre rodiny s deťmi v zdravotnej a sociálnej núdzi, ktorým pomáhame cez projekt Srdce pre deti, bezplatný vstup na divadelné predstavenia. Aj takýmto spôsobom sa môžu rodičia s deťmi odreagovať od každodenných starostí a problémov. 

Anetka má 6 rokov. Narodila sa s ochorením mikrocefalia, čo spôsobuje spomalený rast hlavy. Jej mama s ňou od narodenia cvičí Vojtovu metódu, vďaka ktorej robia pokroky. Anetka má tiež diagnostikovanú detskú mozgovú obrnu a preto potrebuje pravidelne chodiť na rehabilitácie. „Pri každodennej starostlivosti o svoju dcéru som veľmi dlho nemala príležitosť venovať myšlienky a voľnú chvíľu na kultúru, preto je pozvánka do divadla príjemnou zmenou v mojom mamičkovskom stereotypnom živote. V divadle som našla zaľúbenie. Skvelý prístup personálu divadla a úžasné herecké výkony slovenských hercov boli pre mňa prostriedkom, ako na chvíľu vypnúť, myslieť okamih aj na seba a baviť sa. Sme radi, že vedenie divadla dalo možnosť aj ľuďom, ktorých život často nie je o zábave,“ hovorí mama dievčatka Ivana Hodasová.

Marek potrebuje neustálu asistenciu

Šestnásťročný Marek z Čadce prejde iba veľmi krátku vzdialenosť. Aj to len v sprievode ďalšej osoby, ktorá mu je oporou. Inak je odkázaný na prevoz využitím mechanického vozíka alebo osobného auta. Chlapec trpí mentálnou retardáciou, autizmom, kombinovaným imunodeficitom a vrodenou srdcovou chybou. Pre túto ťažkú diagnózu musí mama Anna s chlapcom navštevovať rôznych odborníkov. Preto jej vždy veľmi dobre padne, keď môže prísť na iné myšlienky v divadle. „Do divadla som nechodila, naposledy ako študentka,“ hovorí Marekova mama Anna Jančíková, ktorá už stihla navštíviť dve divadelné predstavenia.

Do divadla chodí aj Dávidova rodina

Malý Dávid má tri roky. Narodil sa skôr a to v šiestom mesiaci tehotenstva. Bábätko bolo nevyvinuté. S tým sa spojili viaceré diagnózy ako zlý psychomotorický vývin, náročná koordinácia pohybov, pľúcne ochorenie, problémy s očami a mnohé iné. Takmer dvojročný Davidko stále nesedí a nechodí. Jeho rodičia musia dávať pozor na to, aby bol v kočíku v správnej polohe a nedochádzalo tak ku vykrivovaniu chrbtice či skolióze. „V divadle sme boli zatiaľ dvakrát a bol to príjemný oddych. Pred Dávidkovým narodením sme chodili do divadla často. Bol to relax, no vtedy sme mali veľa času na aktívny oddych, šport a kultúru. Na to momentálne nemáme popri postihnutom synčekovi ani pomyslenie. Ponuka od Mestského divadla v Žiline nám však pripomenula staré časy,“ teší sa Dávidova mama.

Veronika je na vozíku, rodičia do divadla nechodili

Devätnásťročná Veronika z Čadce je ťažko zdravotne postihnutá. V detstve jej diagnostikovali detskú mozgovú obrnu, psychomotorickú retardáciu ťažkého stupňa i autizmus. Veronika má obetavých rodičov, ktorí sa o ňu s láskou a nasadením starajú. Divadlo je pre nich oddychom a zábavou. „Pracovníci divadla sú veľmi milí. Predtým sme do divadla nechodievali. Dcérka je ťažko chorá a venujem jej 24 hodín denne a na divadlo som si nikdy nenašla čas,“ hovorí Veronikina mama, Oľga Štrbová. Divadlo je pre rodinu prínosom. Aj preto ho plánujú navštevovať aj po divadelných prázdninách.

Rodiny divadlo inšpirujú

„Tešíme sa z poznania nových ľudí, ktorí k nám nachádzajú cestu a dôveru. Prichádzajú v okamihoch, ktoré nie sú pre nich práve najľahšie. Aj napriek tomu si však nájdu čas a zablúdila do nášho divadla. Tešíme sa z nich,“ hovorí Anton Šulík, režisér a riaditeľ Mestského divadla v Žiline. Žilinské divadlo chce slúžiť ľuďom. Práve návšteva rodín, ktoré musia dennodenne bojovať so starosťami a problémami, divadlo obohacuje. „Títo ľudia nás obohacujú svojím poznaním, energiou a silnými životnými príbehmi. Inšpirujú nás a dodávajú zmysluplné naplnenie. Našim poslaním je hrať divadlo pre ľudí, ktorí ho chcú a potrebujú ako súčasť svojho života,“ dodáva riaditeľ.

V mene tímu Srdca pre deti ďakujeme divadlu za túto možnosť a spoluprácu.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.