25. 05. 2015 Zodpovedné podnikanie

Skrášlite počas Nášho Mesta slovenské hrady a zrúcaniny

Počas Nášho Mesta budú dobrovoľníci zachraňovať aj hrady a zrúcaniny. Pridajte sa aj vy.

Niektoré chátrajú, o iné sa starajú dobrovoľníci

Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom hradov a zámkov v Európe. Nachádza sa tu 425 kaštieľov a 180 hradov a hradných zrúcanín. Počas najväčšieho dobrovoľníckeho podujatia, ktoré sa uskutoční 12. a 13. júna, môžete pomôcť aj vy. Plavecký hrad, cez Revište či Hrad nad Vinným. Navštívili ste už niektorí z nich? Prihláste sa cez webovú stránku www.nasemesto.sk. Vedeli ste, že hrady a hradné zrúcaniny sa stavali tak, aby aby boli v dostatočnej blízkosti? Pri hrade bol vždy pripravený výstražný oheň, ktorý v prípade nebezpečenstva zapálili. Akonáhle ho na najbližšom hrade spozorovali, zapálil svoj a informácia sa posúvala ďalej.

Dnes slovenské hrady chátrajú. Aj vďaka vám však môžeme prinavrátiť život do hradných nádvorí a pýšiť sa nimi aj naďalej.

Odvodnite polygónny bastión

Nevadí, že toto slovné spojenie vám bolo doteraz neznáme. Pod dozorom archeológa sa v júnový piatok alebo sobotu dozviete, čo to znamená   na Lietavskom hrade. Ak vás láka archeológia ako taká a chceli by ste si vyskúšaťumývanie a triedenie arechologických artefaktov, skúste hrad Hrušov. Popri údržbe Plaveckého hradu možno nájdete aj hradný poklad. V Michalovciach na Hrade nad Vinným môžete pomôcť k tomu, aby sa hradný areál stal prístupný pre ďalších. Ako dobrovoľníci sa môžete pridať k stavbe nového chodníka, schodov i zábradlia. Pri Hričovskom hrade môžete revitalizovať náučný chodník. „Snažíme sa vybudovať komunitu nadšencov, ktorí sa pravidelne tešia, že svojou prácou môžu prispieť k skrášleniu našej spoločnej kultúry,“ hovorí Jozef Mihálik zo Združenia priateľov Hričovského hradu, ktoré sa do Nášho Mesta zapojí už tretíkrát.

Hrady sú počas Nášho Mesta obľúbenými aktivitami. Viac dobrovoľníckych príležitostí zameraných na ich záchranu nájdete na webe www.nasemesto.sk. Pozrite sa, ktoré sú ešte voľné a prihláste sa ešte dnes.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.