25. 06. 2017 Filantropia

SlavCon – tri dni plné fantastiky

Na vlastnej koži sme si odskúšali, aký je jedinečný festival fantastiky SlavCon, ktorý podporil aj Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

Vchod na festival sa otvoril... (Zdroj: SlavCon)

Na konci apríla si všetci milovníci filmov, seriálov, kníh, komiksov a hier prišli na svoje. Posledný aprílový víkend sa totiž v DK Dúbravka konal 11. ročník fantastického festivalu SlavCon. Ten už od roku 2006 organizuje o.z. Spoločenstvo Tolkiena, združenia fantastiky, ku ktorým sa neskôr pridala aj skupina zo stránky SciFi-Guide.net. Táto čarovná akcia, ktorá mala tohto roku tému „Pod hviezdnou oblohou“, je skvelým príkladom dobrovoľníctva a toho, čo sú mladí ľudia schopní spoločnými silami dosiahnuť. 

Niektorí prednášky pozorne počúvali, iní ich aj pozorne dokumentovali. (Zdroj: SlavCon)

Všehochuť pre všetkých

Pre niektorých možno prekvapivé, no festival Slavcon sa rozhodne neškatuľkuje len do témy fantastiky. Boli to tri dni „všehochuti“. Počas celého víkendu mali návštevníci, medzi nimi aj my, možnosť užiť si až 9 programových línií. Prvou z nich je samozrejme fantasy línia, kde si príde na svoje každý fantastik, či už pri prednáškach alebo diskusiách. Pre nadšencov minulosti bola pripravená historická línia. Nie všetko je také ako školský dejepis. Odbornou, no najmä veľmi pútavou formou si mohli návštevníci vypočuť pár viet o Inkvizícii z čias stredoveku či o histórii Islamu. SciFisti si prišli na svoje pri diskutovaní o cestovaní v čase a fyzike patriacej (už nielen) do budúcnosti.

Niečo pre pohybovo zdatnejších historikov. (Zdroj: SlavCon)

Ďalšou líniou bol tzv. Underground. Tu sa našlo všetko, čo sa nezmestilo inam – aktuálne internetové trendy, súčasná kórejská popkultúra, či dokonca prednáška o životu nebezpečných rastlinách! Tento mix sa postaral o prísun zaujímavých informácií z oblastí, nad ktorými by ste zvyčajne ani nepomysleli.

Vďaka literárnej línii bol tohtoročný Slavcon skutočne plný hviezd knižnej fantastiky. Tradičným hosťom bola česká spisovateľka Františka Vrbenská, ktorá svojimi vedomosťami ohúrila určite nejedného (ak nie všetkých) účastníkov festivalu. Spisovatelia Juraj Červenák a Mark E. Pocha využili tento magický víkend na krst svojich nových kníh. A pre tých, ktorí sú príliš aktívni a neobsedia na prednáškach, bolo pripravených mnoho spoločenských hier, tvorivých i pohybových workshopov či celofestivalová súťaž Víkend na Rokforte pre všetkých fanúšikov kníh J. K. Rowlingovej.

Po krste knihy Oceľové žezlo rozdával Juraj Červenák aj autogramy. (Zdroj: SlavCon)

Tvrdou drinou k magickému výsledku

Program sa skladal z neuveriteľných 107 častí – prednášok, diskusií, workshopov… Celý festival je výsledkom tvrdej práce dobrovoľníkov. Organizačný tím, ktorý sa skladá z 24 nadšencov, pracoval na festivale už od jesene minulého roky. Do januára sa zaoberali najmä marketingom, grantmi a komunikáciou s partnermi. Potom nasleduje organizačná časť všetko pre to, aby festival dopadol úspešne – naplánovanie programu, zaistenie priestorov či riešenie administratívnych záležitostí. Neoddeliteľnou súčasťou príprav bola aj Mestská časť Dúbravka. A priamo na festivale pomoc poskytlo ďalších 26 dobrovoľníkov. Čo sa však deje po skončení festivalu? „V priebehu mája a júna pripravujeme anketu pre návštevníkov, robíme inventúru na nasledujúci rok, posielame výhercom súťaží výhry a, samozrejme, komunikujeme s našimi prednášajúcimi a partnermi,” prezradil organizačný tím Slavconu. 

Pod hviezdnou oblohou

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Slavcon je len pre „-násťročných“ fanúšikov fantastiky. Opak je pravdou. Zúčastnilo sa ho takmer 800 ľudí snáď všetkých vekové skupiny – stretli sme tam žiakov základných škôl, študentov univerzít, celé rodiny s malými deťmi i skutočné „stálice“ fantastiky. Festival podporuje diverzitu snáď vo všetkých smeroch. A čo mali všetci, návštevníci i organizátori, spoločné? Chuť stráviť spoločne neobyčajný víkend. Slavcon 2017 jednoducho spájal kohokoľvek a každého pod hviezdnou oblohou.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.