12. 10. 2017 Zodpovedné podnikanie

Slováci sú ochotní pomôcť ľuďom v núdzi nákupom potravín až do hodnoty 6 eur

Viac ako tretina z respondentov, ktorí o projekte potravinovej pomoci vedia, aj prispieva.

Podľa výsledkov prieskumu  na tému potravinovej pomoci, ktorý realizovala spoločnosť Kaufland v spolupráci s prieskumnou agentúrou NMS Market Research viac ako tretina z respondentov, ktorí o projekte potravinovej pomoci vedia, aj prispieva. Viac ako polovica plánuje s prispievaním začať, či pokračovať v budúcnosti. Zapájajú sa skôr ľudia vo veku 35 – 44 rokov, so stredoškolským vzdelaním a najčastejšie zo západného Slovenska. Tento prieskum bol realizovaný na vzorke tisíc respondentov.

Tohtoročná zbierka sa bude konať 12.októbra na všetkých predajniach spoločnosti Kaufland počas celej otváracej doby.

 

Pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi môže každý z nás. Už štvrtý rok sa môže ktokoľvek zapojiť do projektu charitatívnej potravinovej zbierky s názvom „Pomáhame potravinami“, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s obchodným reťazcom Kaufland. Stačí, ak 12. októbra na hociktorej predajni obchodného reťazca Kaufland nakúpite výrobky zo sortimentu trvanlivých potravín, ktoré priamo na mieste odovzdáte dobrovoľníkom zo SČK. Tí  ich po ukončení zbierky a vytvorení balíčkov následne rozdistribuujú ľuďom v núdzi po celom Slovensku.

Medzi odporúčané potraviny, vhodné do zbierky, patria trvanlivé konzervované potraviny – zeleninové, ovocné či mäsové konzervy, múka, ryža, pochutiny, soľ, cukor, med, čaj, mlieko, sušienky a iné. Je len na vás, čo a za koľko nakúpite- avšak stále platí, že aj pomoc za pár centov sa ráta. „Za posledné tri roky sa spolu podarilo vyzbierať viac ako 90 ton potravín a rozdeliť ich medzi 6060 prijímateľov pomoci,“ uviedla Erika Turček Pfundtnerová z oddelenia CSR spoločnosti Kaufland.

Všetky vyzbierané potraviny budú doručené ľuďom v núdzi po celom Slovensku. Príkladom takejto prijímateľky je pani Lenka z Dolného Kubína: „Počas posledného tehotenstva zomrel môj partner a ja som ostala sama s 3 deťmi. Tým pádom to bolo pre nás veľmi ťažké, nielen ľudsky, ale aj z toho hľadiska, že sme na ňom boli naozaj finančne závislí. V prepočte som mala na živobytie asi 1 euro na celý deň. Pri deťoch to teda bolo pre mňa veľmi ťažké, musela som im viac-menej uvariť niečo z ničoho. Táto potravinová zbierka je pre nás pomocná ruka k tomu, aby sme sa mohli odraziť od úplného dna,“ uvádza pani Lenka.

Slovenský Červený kríž organizuje charitatívne potravinové zbierky už desaťročia. Okrem vývarovne, či distribúcie potravín do chudobnejších regiónov, sa SČK rozhodol rozšíriť svoje pôsobenie aj o takéto potravinové zbierky. „S chudobou sa stretávame doslova každý deň. Aj táto charitatívna potravinová zbierka je pre každého príležitosťou ukázať silu svojej ľudskosti. Je to gesto, ktoré stojí len pár centov, no dokáže pomôcť hneď niekoľkým ľuďom v ich neľahkej životnej situácii,“ hovorí generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová. V nákupných domoch spoločnosti Kaufland budú v tento deň stovky dobrovoľníkov zo Slovenského Červeného kríža. Tí sa postarajú nielen o zbieranie a balenie vyzbieraných potravín, ale aj o ich konečnú distribúciu medzi ľudí v núdzi.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111