24. 09. 2013 Nadácia Pontis

Stretli sa donori Fondu pre transparentné Slovensko

Donori Fondu pre transparentné Slovensko sa po roku stretli s podporenými organizáciami v rezidencii britského veľvyslanectva.

Presne rok odkedy bolo vyhlásené prvé grantové kolo Fondu pre transparentné Slovensko sa stretli donori fondu a predstavitelia ďalších firiem, ktorým sú blízke témy transparentnosti a čestnosti v podnikaní a vo verejnom živote. Stretnutie sa uskutočnilo pod záštitou britského veľvyslanectva na Slovensku, za účasti veľvyslanca USA na Slovensku Theodora Sedgwicka, a zástupcov veľvyslanectiev nórskeho a holandského kráľovstva.

Za podporené organizácie vystúpili Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play a Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko, aby hovorili o zásadných témach v boji za zvyšovanie transparentnosti. Uviedli príklady projektov a foriem efektívnej verejnej kontroly a prevencie zneužívania moci a zdrojov verejnými činiteľmi. Dotkli sa aj súčasnej ťažkej situácie v súdnictve.

Prítomných oslovil aj veľvyslanec USA na Slovensku, Theodor Sedgwick. Vo svojom príhovore spomenul, že „spolupráca medzi firemnými partnermi a watchdogovými organizáciami pomáha zabezpečiť transparentnejšie podnikateľské prostredie. Povzbudzuje firmy, aby napĺňali svoje záväzky v oblasti CSR a je nevyhnutná pre zabezpečenie udržateľnosti mimovládnych organizácií.“

Kontrola a prevencia prípadov netransparentného rozhodovania vo verejnom živote krajiny je dnes reálne v rukách niekoľkých nezávislých mimovládnych organizácií, medzi ktoré patria aj Aliancia Fair-play a Transparency International Slovensko. Je nesmierne dôležité, že na ich podporu dokázali mobilizovať zdroje firemní partneri. Tí, ktorí sa minulý rok spojili vo Fonde pre transparentné Slovensko, prizývajú aj ďalších významných hráčov biznis sektora. Watchdogové, ale i analytické organizácie si vďaka nim môžu zachovať nezávislosť, zvyšovať svoju kapacitu a plniť si lepšie svoju úlohu v spoločnosti.

Prvé výročné stretnutie Fondu pre transparentné Slovensko za účasti firemných donorov.
„Sme hrdí, že pomáhame túto krajinu posúvať vpred.“ Door Platenga, Heineken Slovensko
Na výročnom stretnutí Fondu pre transparentné Slovensko nechýbal ani americký veľvyslanec.
Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko o nástrojoch kontroly rastu korupcie.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play (úplne vpravo) v rozhovoroch s donormi a podporovateľmi Fondu.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111