05. 06. 2015 Zodpovedné podnikanie

Takmer 8000 dobrovoľníkov sa zapojí do Nášho Mesta, budú pomáhať aj utečencom

Dobrovoľníci budú v 20 mestách skrášľovať parky a verejné priestory, maľovať ploty škôl, venovať sa seniorom i ľuďom v núdzi.

Nadácia Pontis tento rok ponúka počas najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe 500 dobrovoľníckych aktivít, v rámci ktorých budú pomáhať zamestnanci firiem i verejnosť. „Záujem o dobrovoľnícke aktivity z roka na rok narastá. Tento rok sa zapojí takmer 8000 dobrovoľníkov Aj to svedčí o tom, že ľudia sa stále viac angažujú a záleží im na tom, ako vyzerá ich mesto, v ktorom žijú,“ hovorí Monika Smolová, programová riaditeľka Nadácie Pontis.

Dobrovoľníci budú počas Nášho Mesta odstraňovať nelegálne skládky, čistiť parky, opravovať detské ihriská či hradné zrúcaniny, maľovať triedy škôl, ale budú sa venovať aj ľuďom v núdzi či odkázaným na pomoc druhým. „Jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa dobrovoľníci do aktivít zapájajú je, že ich niekto požiada o pomoc. V rámci Nášho Mesta ponúkame overené dobrovoľnícke aktivity neziskoviek aj verejnoprospešných inštitúcií, ktoré by bez pomoci dobrovoľníkov nemohli či už pre nedostatok ľudí alebo času zrealizovať,“ dodáva M. Smolová

Pomôžu utečencom

V Rohovciach budú dobrovoľníci skrášľovať utečenecký tábor, pričom budú môcť spoznať príbehy utečencov a nazrieť na to, ako skutočne žijú. V Záhrade pod Pyramídou budú pomáhať pri premene a zveľaďovaní opustenej strešnej terasy, ktorá dnes slúži ako komunitná záhrada.

Dobrovoľníci dajú nový vzhľad Trnavskému mýtu v Bratislave, kde budú odstraňovať grafitti a osadzovať odpadkové koše a tradične tiež čistiť malý Dunaj na člnkoch. Dobrovoľníci sa pustia do upratovania hraničného priechodu Bratislava – Rajka, ktorý roky chátra a je smutným mementom čias, kedy sme nemohli slobodne prechádzať cez hranice. Tento rok sa dobrovoľníkom otvorí aj Kochova záhrada, ktoré sú bežne pre verejnosť uzavreté, ale nahliadnuť do nich budú môcť počas Víkendu otvorených parkov a záhrad.

Čas venujú aj seniorom

V Galante sa vyberú na prechádzku so seniormi, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík. V Šali vytvoria dobrovoľníci stálu expozíciu o tom, ako vzniká zo zrnka chlieb, budú stavať maketu mlyna či kamennej pece. V Seredi dobrovoľníci nielen vyčistia cyklotrasu, ale aj natrú lavičky a altánky, ktoré využívajú cyklisti na oddych. V Spišskej Novej Vsi budú pomáhať pri skrášľovaní železničnej stanice či v zoologickej záhrade. V Poprade sa zasa zapoja do zveľaďovania útulku.

V Trnave budú pokračovať pri úprave parku Janka Kráľa a pri čistení Kamenného mlyna. Pomoc Trnavčanov sa zíde aj pri úprave baseballového ihriska, ktoré doteraz v meste chýbalo. V centre pre seniorov na Námestí J. Borodača v Žiline budú natierať plot a seniorov vezmú na piknik do lesoparku Chrasť. V Stránskom zasa opravovať bezpečnostné zábrany v okolí zrúcaniny 600 ročného gotického kostola.

Na pešej zóne v Nitre dobrovoľníci skrášlia okolie skladového kontajnera, ktorý je dejiskom divadla, koncertov či trhov. Prvýkrát sa do Nášho Mesta zapája aj Hurbanovo, kde budú dobrovoľníci obnovovať lavičky a preliezky na detskom ihrisku. Podobne je na tom aj Žiar nad Hronom, kde dobrovoľníci budú sadiť zeleň v parkoch a mestských jasliach a opravia vstupnú bránu do parku Š. Moysesa. V Košiciach zveľadia 25 detských ihrísk a v Prievidzi budú čistiť blízky les od odpadkov, ktorý sa nachádza medzi chodníkom Skotňa a vyhliadkou na Mariánskom vŕšku. Jednou z obľúbených aktivít v Partizánskom je čistenie areálu miestnej nemocnice a v Hlohovci sa dobrovoľníci pustia do čistenia záchytného kanála prívalových vôd na Kamennej hore.

Pomoc hradom

Dobrovoľníci sa môžu pridať aj na pomoc hradom a hradným zrúcaninám, ako sú Lietavský hrad, Hrad Hričov, Plavecký hrad, Hrad Revište, Blatnica  a hrad Čeklís, kde budú odkrývať jeho zvyšky. Obnovovať budú aj časť petržalského opevnenia z 2. svetovej vojny a zážitkom pre dobrovoľníkov bude aj prehliadka bunkrov s výkladom.

Dobrovoľníci sa zapoja aj hlavou

„K manuálnym aktivitám sa počas Nášho Mesta pridajú aj profesionáli z firiem, ktorí poskytnú bezplatne svoje profesionálne služby neziskovkám v rámci Pro Bono Maratónu. Okrem kreatívcov z agentúr sa pridajú aj biznis konzultanci a advokáti,“ dodáva Monika Smolová. Pro bono maratón sa uskutoční vo štvrtok, 11. júna, v priestoroch Connectu a Impact HUBu.

Riaditelia firiem pro bono pre lídrov neziskoviek

Tento rok budú riaditelia zapojených firiem radiť a odovzdávať svoj skúsenosti Zuzane Wienk z Aliancie Fair-play a Martine Bodnárovej zo SuperTriedy. Cieľom je ponúknuť neziskovkám iný uhoľ pohľadu na ich prácu a a využiť skúsenosti, talent a know-how generálnych riaditeľov firiem. Nadácia Pontis tak prvýkrát prináša na Slovensko metodológiu akcelerátora nápadov, ktorú už odskúšal americký partner Ashoka.

Nadácia Pontis organizuje podujatie firemného dobrovoľníctva Naše Mesto v 20 mestách spolu so skupinou firiem Engage. Tento rok sa do neho zapája 80 spoločností, ktoré umožnia svojim zamestnancom prispieť k tomu, ako vyzerá mesto v ktorom žijú a pracujú. Celkovo 500 aktivít pre dobrovoľníkov navrhlo 200 neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.
×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.