12. 05. 2016 Zodpovedné podnikanie

Udržateľný domov s IKEA: Čerstvé bylinky a zelenina dodajú vašim jedlám tú správnu chuť

Spoločnosť IKEA ponúka rady a tipy, ako priniesť udržateľnosť do svojej domácnosti.

Mäta, bazalka či tymián môže rásť aj na vašom balkéne. IKEA vám ukáže, ako na to.

Váš balkón či terasa priam rozkvitnú a jedlá s čerstvými bylinkami a zeleninou sa stanú nezabudnuteľným zážitkom. Inšpirujte sa radami a tipmi od spoločnosti IKEA, ktoré ponúka v rámci svojej kampane Udržateľný domov a urobte si aj na vašom balkóne živú záhradku.

Ako začať s pestovaním doma

VYBERTE SPRÁVNE RASTLINY

Pokiaľ začínate, určite sa pustite do byliniek, tie sú najvďačnejšie a nepotrebujú príliš veľa starostlivosti. Nemusíte sa ale báť ani jahôd, paradajok alebo čili papričiek. A skúsení už môžu experimentovať aj s náročnejšími druhmi zeleniny.

KVETINÁČ JE ZÁKLAD

Takmer pre všetky rastliny platí – čím väčší, tým lepší. Do veľkej nádoby môžete zasadiť i niekoľko rastlín naraz. Ak ich vyberiete vhodne, bude sa im aj lepšie dariť, ako keby rástli samostatne.

NA DNO PATRÍ DRENÁŽ

Každá rastlina potrebuje trochu iné podmienky, zeminu, hnojenie a zalievanie, ale čo určite potrebujú všetky, je drenáž. Ešte než začnete sadiť a vysievať, určite nasypte na dno kvetináča napr. črepy z keramických kvetináčov alebo kamienky. Nezabudnite na otvor na dne.

VYSIEVAJTE S CITOM

Pokiaľ si budete pestovať sadenice zo semien sami, riadťe sa pri vysievaní pravidlom – čím menšie semienko, tým viac by sa malo držať pri povrchu. Napríklad šalát môžete nasypať priamo na povrch, a potom naň len ľahko preosiať zeminu.

NEZABUDNITE NA VÝŽIVU

Rastliny budú počas sezóny rozhodne potrebovať hnojivo. V obchodoch už zoženiete veľké množstvo ekologických hnojív alebo môžete kompostovať sami. Napríklad s dážďovkami vo vermikompostéri.

PÁR SLOV K ZALIEVANIU

Rastliny majú rady odstátu alebo dažďovú vodu (zistite, či sa napríklad viete napojiť na odkvap). Určite tiež ocenia, keď v zalievaní nebudú príliš veľké výkyvy sucho/mokro, to sa väčšine z nich nepáči. Môžete sa porozhliadať i po samozavlažovacích systémoch, ktoré vám ušetria starosti nielen počas dovolenky. Kúpte si ich v obchode alebo si ich skúste vyrobiť sami doma.

 

Zdroj: IKEA Bratislava, s.r.o.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111