04. 05. 2016 Zodpovedné podnikanie

Udržateľný domov s IKEA: Pitnej vody nie je toľko, aby sa ňou mohlo plytvať

Spoločnosť IKEA prináša v rámci svojej kampane Udržateľný domov rady a tipy, ako šetriť vodou vo svojej domácnosti. Inšpirujte sa i vy.

 Predchádzajte plytvanou s pitnou vodou i vy.

Čistá voda je jednou z najvzácnejších surovín. Aj napriek jej kľúčovému významu pre náš život však pokračujeme v jej nezmyselnom plytvaní a znečisťovaní, ktoré ohrozuje celosvetové zásoby pitnej vody. Spoločnosť IKEA Bratislava, s.r.o. sa rozhodla dať tomuto plytvaniu STOPku a prostredníctvom kampane Udržateľný domov ponúka praktické príklady, ako šetriť vodou v domácnosti či na pracovisku. Inšpirujte sa radami a tipmi na každý deň a začnite i vy žiť environmentálne šetrnejšie.

Ako ušetriť vodou pri umývaní riadu

Umývanie riadu pod tečúcou vodou sa neoplatí. Plytvá sa vodou i peniazmi. Viete, že pri umývaní pod tečúcou vodou sa spotrebuje až 120 litrov vody? Oproti 49 litrom pri umývaní v dreze a len 10 litrom pri umývaní v umývačke.

 • Umývačku riadu spustite, až keď je plná.
 • Pokiaľ umývačku nemáte a nechcete si ju v budúcnosti zakúpiť, vyskúšajte naše doplnky k drezu, ktoré vám pomôžu umývať riad úspornejšie.
 • Vyberte si energeticky úspornú umývačku riadu s európskym označením A+ alebo A++.
 • Perlátor je malé šikovné zariadenie na konci batérie. Batéria s perlátorom mieša vodu so vzduchom, a tým sa znižuje spotreba vody až o 50 %. Nižší tlak v kohútiku si zrejme ani nevšimnete, ale určite vás potešia nižšie účty za vodu.
 • Cez kvapkajúci kohútik môžu každý deň pretiecť až desiatky litrov vody – to by vás mohlo vyjsť dosť draho.
 • Pri umývaní ovocia a zeleniny zachyťte vodu prostredníctvom príslušenstva BOHOLMEN (alebo použite misku). Zachytenú vodu potom môžete použiť napríklad pri polievaní kvetov. 

Ako šetriť vodou pri varení

Spotreba vody pri varení sa dá výrazne znížiť. Stačí iba použiť sedliacky rozum a moderné technológie.

 • Neosolenú vodu, v ktorej ste si ráno varili vajce, môžete použiť na zaliatie kvetín alebo byliniek. Táto voda obsahuje množstvo živín a rastlinkám prospeje.
 • Varenie v pare je zdravé a úsporné. V pare chutne pripravíte mäso, ryby i zeleninu a stačí vám k tomu obyčajný 1 centimeter vody.
 • Nevarte viac vody ako skutočne potrebujete. Než začnete variť, starostlivo si vodu odmerajte. Je to dobrý spôsob, ako šetriť vodu aj peniaze.

Ako šetriť vodou v kúpeľni

Najviac vody sa spotrebuje v našich kúpeľniach, kde jej môžeme ušetriť najviac.

 • Zastavením vody pri čistení zubov sa správame šetrne nielen k životnému prostrediu, ale aj k svojej peňaženke.
 • Všetky IKEA kúpeľňové batérie vám pomáhajú znížiť spotrebu vody vďaka perlátoru. Batérie GRANSKÄR, DANNSKÄR, DALSKÄR a ENSEN dokonca ušetria 30 % teplej vody. Tieto batérie majú totiž funkciu studeného štartu, ktorá bráni plytvaniu teplou vodou.
 • Dať si teplý kúpeľ po vyčerpávajúcom dni je určite príjemné, ale treba si uvedomiť, že na kúpeľ vo vani spotrebujete viac než 100 litrov vody, čo je nepomerne veľa v porovnaní s priemerným sprchovaním, pri ktorom odtečie približne 30 až 40 litrov.

 

Zdroj: IKEA Bratislava, s.r.o.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.