02. 08. 2017 Zodpovedné podnikanie

Volkswagen Slovakia prichádza s unikátnym mestským projektom up! city

Pred historickou budovou Starej tržnice v Bratislave zaparkovali elektromobily, ako aj rôzne typy bicyklov či elektrokolobežky.

Na námestí pred Starou tržnicou v Bratislave odštartoval unikátny mestský projekt up! city. Stoja za ním spoločnosť Volkswagen Slovakia (VW SK) a Aliancia Stará Tržnica (AST) spolu s partnermi Mesto Bratislava, ZSE a cyklokuriér Švihaj šuhaj.

Naším zámerom je priblížiť verejnosti nové udržateľné formy mobility a stať sa lídrom v tejto oblasti. Značka Volkswagen preto pracuje v súčasnosti na mnohých konceptoch e-mobility. Práve v bratislavskom závode sme v roku 2013 vyrobili prvé vozidlo koncernu Volkswagen s čisto elektrickým pohonom – Volkswagen e-up!. Toto malé mestské žihadlo sa skvele hodí na brázdenie bratislavských ciest. Je tiché, zaparkuje, kde potrebujete a navyše nezaťažuje životné prostredie. Ako partner regiónu sa zároveň podieľame na revitalizácii námestia a vytváraní nových možností trávenia voľného času,“ uviedol Ralf Sacht, predseda predstavenstva VW SK, iniciátora projektu.

Občianske združenie Aliancia Stará Tržnica sa aj projektom up! city aktívne podieľa na neustálom zlepšovaní kvality života v meste a pomáha vytvárať hodnotné a príjemné prostredie pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Kvalitu života v meste zlepšujú aj rozšírené možnosti mobility a vytváranie priestoru a príležitostí pre spoločenský ruch. Preto občianske združenie podporuje aj tento projekt,“ povedal Gábor Bindics, zástupca AST.

Ako uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Projekt carsharingu pri Starej tržnici je ukážkou toho, akým smerom by sa mohlo mesto uberať v 21. storočí. Tieto elektronické smart systémy predstavujú jednu z možností vnútromestskej dopravy. Tá predstavuje veľkú výzvu pre Bratislavu, ktorú musí mesto riešiť. Verím, že sa tento pilotný projekt stane inšpiráciou pre ďalšie podobné nápady v oblasti dopravy.“

Ako funguje up! city

Počas letnej sezóny (do konca septembra) je up! city otvorené od 10:00 do 22:00 hod. Priamo v budove Starej tržnice sa nachádza informačná kancelária, kde sa návštevníci dozvedia všetky praktické informácie k zapožičaniu áut a bicyklov, ako aj k cenníku.

Veľký záujem verejnosti zaznamenalo sedem vozidiel Volkswagen e-up!, ktoré je možné zapožičať si a využiť na presun na pracovné alebo súkromné stretnutie či nákupy. V každom vozidle je súčasne nainštalovaná aj audio guide navigácia s výberom šiestich trás. Trasy sú tematicky zamerané na architektonické zaujímavosti, pamätihodnosti, ako aj prírodné krásy hlavného mesta a okolia pre ešte atraktívnejší zážitok z jazdy.

Na projekte participuje aj Západoslovenská energetika, ktorá pre elektromobily zabezpečila nabíjacie stanice. „ZSE je súčasťou viacerých medzinárodných projektov, v rámci ktorých bude v horizonte 3 rokov vybudovaných v regióne strednej a východnej Európy viac ako 500 nabíjacích staníc. Spoluprácu na tomto projekte sme privítali, pretože určite prispeje k búraniu bariér pri využívaní elektrických áut a podporí aj rozvoj súvisiacich služieb, ako napríklad požičovne elektrických áut,“ uviedol Jochen Kley, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE. Aktuálne v rámci up! city poskytuje spoločnosť jednu rýchlonabíjaciu stanicu a postupne plánuje v tejto lokalite vybudovať ďalšie stanice.

Ulicami Bratislavy sa môžu návštevníci vydať aj na dvoch kolesách. Ponuka zahŕňa okrem klasických mestských bicyklov aj cargo bicykle, elektrické bicykle či dokonca elektrokolobežku. Námestie pred Starou tržnicou sa zároveň stáva priestorom na oddych i zábavu. K dispozícii sú štýlové miesta na sedenie, stolové spoločenské hry, ako aj príležitosti na občerstvenie vo forme street foodu.

Viac informácií o projekte nájdete na www.upcity.sk a na www.facebook.com/upcitysk/.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.