08. 06. 2016 Zodpovedné podnikanie

Vyše 9-tisíc dobrovoľníkov bude tento víkend skrášľovať Slovensko

Desiaty ročník najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, Naše Mesto, bude rekordný.

Prihlásených je už takmer 9500 dobrovoľníkov, čo je historicky najvyšší počet zapojených dobrovoľníkov  počas podujatia.  Tento rok sa koná v piatok a v sobotu 10. a 11. júna v 28 mestách a obciach po celom Slovensku.

Dobrovoľníctvo je medzi firmami čoraz obľúbenejšie

Nadácia Pontis rozvíja firemné dobrovoľníctvo už takmer 10 rokov aj prostredníctvom podujatia Naše Mesto. „Tisícky zamestnancov rôznych firiem ročne venujú svoj čas, manuálne zručnosti a vedomosti, aby prispievali k spoločenskej zmene. Čoraz viac sú firemné dobrovoľnícke aktivity vnímané ako novodobá forma teambuildingu. Firmy vnímajú dobrovoľníctvo nielen ako nástroj na rozvoj osobných či profesijných zručností zamestnancov, ale aj ako príležitosť na zlepšenie postoja k práci a vzťahu k zamestnávateľovi. Angažovaní zamestnanci majú o 57 % vyššiu efektivitu práce a o 87 % väčšie presvedčenie nemeniť prácu,“ uviedla Monika Smolová, programová riaditeľka Nadácie Pontis. Tento rok sa do Nášho Mesta zapojilo 106 firiem, ktoré umožnia svojim zamestnancom prispieť k tomu, ako vyzerá mesto, v ktorom žijú a pracujú. Celkovo 516 aktivít pre dobrovoľníkov navrhlo 231 neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí z celého Slovenska. 

V Bratislave budú triediť oblečenie pre bezdomovcov, ale aj čistiť koryto Malého Dunaja

Najviac aktivít ale aj dobrovoľníkov bude pomáhať už tradične v Bratislave, kde je prihlásených takmer 5000 dobrovoľníkov. Zapojené sú všetky mestské časti mesta, napríklad v nocľahárni Depaul v Bratislave budú dobrovoľníci pomáhať zamestnancom organizácie s triedením množstva šiat, ktoré za posledné roky zhromaždili. Okrem toho budú s pracovníkmi nocľahárne diskutovať o práci s ľuďmi bez domova a či títo ľudia majú šancu na návrat do spoločnosti. Iný druh aktivity čaká dobrovoľníkov v Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici, kde budú spríjemňovať piatkové dopoludnie prechádzkou alebo spoločnou kávou osamelým seniorom. V Bratislave nebudú chýbať ani tradičné aktivity na skrášľovanie nášho okolia, budú sa natierať ploty, lavičky, preliezky, skrášľovať a upratovať záhrady, verejné parky, altánky či kvetinové záhony. Ošarpaný, industriálny betónový plot, ktorý lemuje vstup do Mierovej kolónie premenia dobrovoľníci na umelecké dielo – z mozaiky, ktorá na plote vznikne, sa budú radovať nielen žiaci neďalekej školy, ako aj obyvatelia tejto mestskej časti. V Lamači sa dobrovoľníci premenia na rozprávkové bytosti, aby počas Nočnej hry sprevádzali deti a plnili s nimi dôležité úlohy. Najväčšia koncentrácia dobrovoľníkov bude čistiť turistické chodníky v mestských lesoch na Železnej studničke a tiež zveľaďovať areál pre deti, ktoré navštevujú Dom sociálnych služieb pre deti a rehabilitačné stredisko ROSA. Zaujímavou aktivitou je čistenie koryta Malého Dunaja od odpadkov, ktoré sú naplavované z hlavného mesta. Dobrovoľníci budú túto aktivitu robiť na člnkoch, takže okrem skvelého pocitu z dobre vykonanej práce tak budú mať aj príjemný zážitok zo splavu tejto rieky.

V Košiciach prebehne 36 dobrovoľníckych aktivít

Dobrovoľníci budú  v Košiciach tráviť čas so seniormi, obnovia detské ihriská na školách a škôlkach, budú odstraňovať grafiti, maľovať ploty a interiéry škôl. Pomôcť dobrej veci  sa chystá v Košiciach viac než 700 dobrovoľníkov. Liga proti rakovine – Centrum pomoci Košice vďaka dobrovoľníkom skrášli denné centrum pre onkologických pacientov v Košiciach. Okrem to sa v Košiciach opäť sa zapojí aj Magistrát mesta Košice. Dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta budú zveľaďovať časť Mlynského náhonu, ktorý sa nachádza v centre mesta. Pred školou na Belehradskej budú stavať dobrovoľníci lavičky z paliet – tento priestor využívajú rodičia, keď čakajú na svoje ratolesti a popoludní sa tu schádzajú ľudia na rôzne športové aktivity. V Budimíri oživia zašlú slávu detského futbalového ihriska a na Bankove budú čistiť turistické chodníky a okolité priestranstvá.  Počas dvoch dní budú dobrovoľníci robiť veľké množstvo verejnoprospešných aktivít od natierania oplotenia škôl, cez čistenie turistických chodníkov až po okopávanie a sadenie kvetín. 

Deväť hradov počas Nášho Mesta opeknie

Dobrovoľníci sa budú podieľať na prácach pri záchrane hradu Revište, kde budú pomáhať pri zbere kameňa na murovanie. Na zrúcanine hradu Slanec budú zasa dobrovoľníci opravovať prístupový chodník k hradu, čistiťterén a nádvorie od náletovej zelene. Cieľom tejto činnosti je sprístupnenie hradu pre rodiny s kočíkom, prípadne pre ľudí s telesným postihnutím. Na hrade Lietava sa vďaka dobrovoľníkom podarí vyčistiť rúbanisko a vytvorí sa kaskáda, ako priestor pre ohnisko a posedenie návštevníkov. Pod dohľadom odborníka budú dobrovoľníci špárovať autentické steny bastiónu špeciálnou maltou. Práce budú prebiehať dokopy na 9 hradoch: Slanec,  Bystrica, Čeklis, Devín, Lietava, Hričov, Hrušov, Revište a na Hrade nad Vínnym.

Dobrovoľníci budú pomáhať v 28 mestách po celom Slovensku

Tento rok sa budú aktivity konať v 28 mestách a obciach po celom Slovensku: v Bratislave, Košiciach, Žiline, Partizánskom, Seredi, Spišskej Novej Vsi, Trnave, Nitre, Šali, Poprade, Svätom Jure, Pezinku, Senci, Banskej Bystrici, Galante, Trenčíne, Nových Zámkoch, Hurbanove, Prievidzi, Stupave, Zvolene, Veľkých Kapušanoch, Modre, Leviciach, Novákoch, Zlatých Moravciach, Veľkom Mederi  a v Prešove. 

V minulom roku sa do Nášho Mesta zapojilo 8400 dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri 500 dobrovoľníckych aktivitách v 28 mestách a obciach na Slovensku. Podarilo sa vyčistiť 221 parkov, záhrad, náučných chodníkov a športovísk a 10 riek, potokov, studničiek a jazierok, skrášlilo sa 12 hradných zrúcanín, namaľovalo sa 5438 metrov plotov a  672 lavičiek, vysadilo sa 616 okrasných rastlín a mnohé ďalšie. „Veľmi nás teší, že prostredníctvom Nášho Mesta inšpirujeme ľudí k väčšej zodpovednosti za svoju komunitu. Prostredníctvom dobrovoľníctva vieme ľuďom ukázať, že byť aktívnym občanom a meniť veci aspoň vo svojim okolí sa dá. . Rastúci záujem o dobrovoľnícke aktivity nasvedčuje tomu, že ľudia sú aj sami ochotní prispieť k pozitívnej zmene. A pre mnohé organizácie aj firmy je Naše Mesto vlajkové podujatie dobrovoľníctva a zapájajú sa pravidelne,“ vysvetlila Monika Smolová. „Pár aktivít máme ešte neobsadených, ak by sa dobrovoľníci z radov verejnosti či firiem chceli ešte pridať, budeme radi, ak nás kontaktujú,“ dodala Smolová. 

Dobrovoľníci nebudú pracovať len manuálne, pomôžu neziskovkám aj hlavou

Desiaty ročník podujatia Naše Mesto sa bude konať v rámci Maratónu dobrovoľníctva od 8. júna do 11. júna. Zamestnanci firiem však nebudú pomáhať len manuálne – časť z nich bude v stredu, 8. júna 2016 vzdelávať ľudí z neziskového sektora na workshopoch a tréningoch v oblasti projektového manažmentu či projektového riadenia, komunikačných, prezentačných a obchodných zručností, online marketingu, strategického právneho myslenia, exekúcií, duševného vlastníctva či ochrany osobných údajov. Vo štvrtok 9. júna počas Pro Bono Maratónu v Starej Tržnici v Bratislave tímy zložené z  firemných profesionálov z reklamných agentúr a ďalších firiem opustia na jeden deň svoje pracovné priestory, aby pomohli vybraným neziskovým organizáciám a sociálnym inovátorom lepšie komunikovať, nastaviť stratégie, či riešiť IT alebo právne výzvy. Podľa vopred pripraveného zadania budú tvoriť výstupy použiteľné v praxi, vymýšľať tvorivé koncepty a hľadať odvážne riešenia vo vzdelávaní, sociálnej inklúzii, zvyšovaní transparentnosti a zlepšovaní miestnych komunít.

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111