26. 05. 2015 Zodpovedné podnikanie

Zapojte sa ako dobrovoľníci do Nášho Mesta

Vyberte si z viac ako 450 dobrovoľníckych aktivít v 19 mestách na Slovensku.

Pomoc utečencom v Rohovciach, trávenie času so seniormi, sťahovanie útulku pre ľudí bez domova alebo čistenie brehov Malého Dunaja na člnkoch. Naše Mesto, najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, ktoré sa uskutoční v piatok a v sobotu 12. a 13. júna, opäť prinesie zaujímavé dobrovoľnícke príležitosti, ako pomôcť druhým. Dobrovoľníci budú v rovnakých tričkách pomáhať organizáciám, školám a rôznym iniciatívam, aby urobili svoje mesto ešte krajším.

Počas Nášho Mesta bude v uliciach viac ako 6000 dobrovoľníkov. Nadácia Pontis stále hľadá ochotných ľudí, ktorí majú chuť urobiť niečo pre svoje okolie alebo venovať svoj čas druhým. Zapojiť sa môžu kolegovia v práci či ľudia z miest. Aj takýmto spôsobom môžu inšpirovať druhých, že so zmenami môže začať každý sám od seba. Stačí si vybrať jednu z aktivít a prihlásiť sa prostredníctvom webovej stránky www.nasemesto.sk do stredy 3. júna.

Dobrovoľníci budú počas Nášho Mesta odstraňovať nelegálne skládky, čistiť parky, upravovať detské ihriská, maľovať triedy škôl, ale budú sa venovať aj ľuďom v núdzi či odkázaným na pomoc druhým. Nový vzhľad dostane napríklad Trnavské mýto v Bratislave, na ktorom budú odstraňovať grafitti a osadzovať odpadkové koše. Dobrovoľníkov potrebujú aj pri sťahovaní Útulku sv. Lujzy pre ľudí bez domova. V Trnave zasa pri úprave baseballového ihriska, ktoré donedávna chýbalo v meste. V Galante sa dobrovoľníci už tradične venujú seniorom, ktorí sú často izolovaní v domove a málokedy sa dostanú do mesta. V Spišskej Novej Vsi budú pomáhať v zoologickej záhrade pri výsadbe živého plotu alebo pri maľovaní hry Človeče nehnevaj sa na asfalt.

Pomoc hradom

V ponuke dobrovoľníckych príležitostí je aj pomoc hradom a hradným zrúcaninám, ako sú Lietavský hrad, Hrad Hričov, Plavecký hrad, Hrad Revište, Blatnica a ďalšie. V Bratislave dobrovoľníci zlepšia vzhľad niektorých zabudnutých záhrad ako Kochova či Pruger-Wallnerova. Obnovovať budú aj časť petržalského opevnenia z 2. svetovej vojny a zážitkom pre dobrovoľníkov bude aj prehliadka bunkrov s výkladom.

Na pešej zóne v Nitre budú dobrovoľníci revitalizovať skladový kontajner, ktorý je dejiskom divadla, koncertov či trhov. Košice potrebujú pomoc dobrovoľníkov pri zveľaďovaní 25 detských ihrísk. V Prievidzi budú dobrovoľníci spolu s členmi Parkotvoru čistiť blízky les od odpadkov, ktorý sa nachádza medzi chodníkom Skotňa a vyhliadkou na Mariánskom vŕšku. Jednou z obľúbených aktivít v Partizánskom je zasa čistenie areálu nemocnice na kraji mesta.

Zapoja sa aj hlavou

„K manuálnym aktivitám sa počas Nášho Mesta pridajú aj profesionáli z firiem, ktorí poskytnú svoje bezplatné pro bono znalosti neziskovkám v rámci Pro Bono Maratónu. Okrem kreatívcov z agentúr sa pridajú aj odborníci na IT, advokáti či HR manažéri,“ dodáva Monika Smolová.

Podujatie firemného dobrovoľníctva Naše Mesto organizuje v 19 mestách Nadácia Pontis spolu so skupinou firiem Engage. Tento rok sa do neho zapája 80 spoločností, ktoré umožnia svojim zamestnancom prispieť k tomu, ako vyzerá mesto v ktorom žijú a pracujú. Viac ako 450 aktivít pre dobrovoľníkov navrhlo 200 neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111