25. 02. 2017 Nadácia Pontis

Zbierka na pomoc Keňanom postihnutým suchom

Turkana na severe východoafrickej Kene je jednou z oblastí, ktoré sú ohrozené klimatickými zmenami. Slováci sa preto rozhodli pomôcť.

Práve oblasti Afriky, ale aj Ázie a Oceánie sú ohrozené klimatickými zmenami. To spôsobí vytváranie klimatických migrantov, ktorých bude do roku 2050 raz toľko, ako je v súčasnosti všetkých migrantov sveta.

Na severe Kene v Turkane vládne väčšinou sucho. Prší tam len dva mesiace na jar a jeden mesiac v jeseni. Za posledný rok a pol tam však nespadla ani kvapka. Sucho postihuje všetkých, no predovšetkým deti. Tie sú podvýživené a hrozí im smrť. Za vodou chodia ženy s deťmi denne aj niekoľko kilometrov.

Slováci sa im rozhodli pomôcť prostredníctvom zbierky Dobrá noviny. Riaditeľ zbierky Maroš Čaučík tvrdí: “Myslím si, že kým sa dá, chcú ostať a neodchádzajú, lebo je to ich priestor. Ale toto má možno tiež svoju hranicu…”

Najväčší podiel na klimatickej zmene má západný svet. K tomuto sa vyjadril Jakub Šimek z Nadácie Pontis: “Jedna miliarda najbohatších ľudí, to sú ľudia, ktorí si vedia dovoliť lietať po svete alebo na dovolenky, pracovne, spotrebuje toľko energie, čo zvyšok populácie, teda 6 miliárd dokopy.”

Sucho a s ním spojený hladomor môže spustiť migráciu. Keňská vláda nevie, čo robiť. Slovenské mimovládky sa preto rozhodli spraviť rýchlu zbierku pre riešenie humanitárnej krízy. Tá potrvá od 23. 2. 2017 do 9. 3. 2017. Vyzbierané finančné prostriedky pôjdu na jedlo pre podvíživené deti a na opravu studní.

Celú reportáž si môžete pozrieť TU, minutáž 27:06 – 29:29.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111