06. 09. 2012 Zodpovedné podnikanie

Zelené datacentrá

Nové datacentrá by mali byť prevádzkované energiou z obnoviteľných zdrojov.

© Alan Brandt, Courtesy Prineville Data Center

Pred niekoľkými rokmi prišiel Facebook s rozhodnutím postaviť si vlastné priestory v Prinville v štáte Oregon, ktoré budú spotrebúvať menej energie. Cena takýchto budov sa môže vyšplhať až na 500 miliónov dolárov.

Datacentrum spoločnosti sa od podobných budov odlišuje využívaním vonkajšieho vzduchu. Väčšina datacentier reguluje teplotu a vlhkosť okolo počítačov pomocou obrovských chladičov, ktoré si vyžadujú masívne dodávky energie. V Prinville sa do budovy vpúšťa pomocou vetracích otvorov vzduch zvonku, ktorý sa následne filtruje a zvlhčuje podľa potreby.

Pozrite si, ako to technicky funguje:

Zelené datacentrum, ktoré by v blízkej dobe mali byť prevádzkované iba vďaka energii z obnoviteľných zdrojov, má v Severnej Karolíne aj spoločnosť Apple. Spoločnosť tak reagovala na verejnú kritiku za svoju obrovskú spotrebu uhlia. Až 60 percent energie sa má vyprodukovať samotnou spoločnosťou, ktorá na to využije najmä palivové články a sto-akrovú solárnu farmu nachádzajúcu sa hneď oproti dátovému centru.


Zdroj: businessweek.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111