16. 10. 2014 Nadácia Pontis

Zlatá plaketa pre slovenského lekára Juraja Benca

V roku 2010 pomáhal zraneným po zemetrasení na Haiti.

http://www.euractiv.sk/pr-sprava/minister-zahranicnych-veci-miroslav-lajcak-po-konferencii-rozvoj-a-demokracia–odovzdal-ocenenie-chirurgovi-jurajovi-bencovi-022992

 Slovenský lekár Juraj Benca, ktorý v roku 2010 pomáhal zraneným po zemetrasení na Haiti, si včera prevzal Zlatú plaketu od ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák včera vystúpil pred účastníkmi 3. ročníka Konferencie Rozvoj a demokracia v priestoroch bratislavského hotela Austria Trend, ktorú organizovala Nadácia Pontis.

Za 25 rokov budovania demokracie Slovensko získalo dôležité skúsenosti s integračnými procesmi, budovaním inštitúcií a občianskejspoločnosti. „O naše skúsenosti sa delíme s našimi partnermi nielen v Európe, ale aj na Balkáne a v ďalších rozvojových krajinách,“ vysvetlila Lenka Surotchak, riaditeľka NadáciePontis. Konferencia sa tento rok venovala zapájaniu podnikateľov a užšej spolupráci krajín V4 v rozvojových a rozvinutých krajinách. „Našim cieľom bolo podporiť ich spoluprácu, zvýšiť efektivitu vynaložených finančných prostriedkov a vytvoriť väčší dopad pomoci Slovenska a ďalších krajín V4 v cieľových krajinách,“ dodala Lenka Surotchak.

Zlatú plaketu ministra Miroslava Lajčáka pre terénneho pracovníka v rozvojovejspolupráci si po konferencii prevzal Juraj Benca, ktorý dnes pôsobí ako prorektor Vysokej školy sv. Alžbety a chirurg Národného onkologického ústavu v Bratislave. Už viac ako 10 rokov pôsobí v humanitárnych a rozvojových projektoch ako lekár, koordinátor a logista. Absolvoval viac ako 15 misijných pobytov v Keni, v Južnom Sudáne, v Kambodži, v Burundi, v Ugande, v Lesothe, v Tanzánii a na Haiti. Zároveň bol koordinátorom 3 projektov SlovakAid v Keni a jedného v Južnom Sudáne.Špecializuje sa na tropickú medicínu v rozvojových krajinách a pracuje aj v mimovládnejorganizácii Dvojfarebný svet.

„Ešte nikdy nebolo prepojenie medzi našou zahraničnou a rozvojovou politikou také intenzívne ako v posledných mesiacoch, keď západný Balkán postihli ničivé povodne, vyhrotila sa situácia na našich východných hraniciach, dramaticky rastie počet utečencov z Afriky i Blízkeho východu a v západnej Afrike zúri smrteľný vírus eboly. Som rád, že naši občania nestoja bokom a z tohto pohľadu má udeľovanie ceny SlovakAid stále väčší zmysel – ako uznanie tým, čo sa osobitne aktívne zapájajú do rozvojovejspolupráce a humanitárnej pomoci,“ povedal minister Miroslav Lajčák.

Ďalšími nominovanými na ocenenie boli ekológ a klimatológ Lukáš Zorád (Človek v ohrození)a projektový manažér Ján Rusnák zo CEU Consulting Ltd.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.