12. 07. 2012 Zodpovedné podnikanie

Zo zvyškov jedla kvalitný kompost. A úspešný biznis k tomu

Spoločnosť EcoScraps mení zvyšky potravín na kvalitné hnojivo.

© EcoScraps

Dobré nápady často vznikajú pri jedle – pre vznik tohto nápadu bolo jedlo, či skôr jeho zvyšky, však naozaj nevyhnutné. Dan Blake, americký študent, si po výdatných raňajkách uvedomil, aké veľké množstvo jedla putuje do odpadu. Že reštaurácie a obchody vlastne platia za to, aby mohli jedlo zákazníkovi ponúknuť, ale aj za to, aby sa jeho zvyškov zbavili. Mladý študent sa zamyslel: „Čo keby mi niekto zaplatil za to, že ho zbavím odpadu, niečo s tým odpadom spravím a predám ho naspäť?“ Základ fungovania spoločnosti EcoScraps bol na svete.

EcoScraps kompostuje zvyšky potravín a mení ich tak na vysoko kvalitné hnojivo. Produkty EcoScraps sú 100% ekologické. Kompostové zmesy sú vyrobené výlučne zo zvyškov ovocia a zeleniny, bez pridania akejkoľvek chémie. Vďaka tomu dosahujú nielen lepšie výsledky v záhradkách, ale sú aj lacnejšie.

Danovi Blakeovi sa síce nepodarilo zrealizovať prvú časť jeho nápadu (aby mu reštaurácie či obchody s potravinami platili za odvoz zvyškov), ale aspoň získava tento odpad zdarma. Spoločnosť spolupracuje s reťazcami ako Costco, Home Depot a Safeway, od ktorých berie základ pre svoje produkty. Hotové výrobky potom reťazce za trhové ceny odkupujú späť. Pre obchody je táto spolupráca výhodná – zbavia sa odpadu, ponúkajú zaujímavý tovar a zlepšujú si aj svoje „zelené PR“.

EcoScraps má v súčasnosti 24 zamestnancov a recykluje v priemere 24 ton odpadu denne (!). Podniká v štyroch amerických štátoch a rýchlo expanduje do ďalších. Priestor na rast je značný – obyvatelia USA vytvárajú až 34 miliónov ton odpadu z potravín ročne.

Firmy ako EcoScraps nachádzajú cesty, ako sa zbaviť problému a ešte tento problém dokážu premeniť na niečo užitočné. Aj príklad tejto spoločnosti potvrdzuje, že dnešná doba patrí tým produktom, ktoré fungujú lepšie, sú lacnejšie a hlavne nikomu neškodia – práve naopak, pomáhajú.

Zdroj: triplepundit.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111