08. 10. 2020 Nadácia Pontis

Ako pomáhať počas druhej vlny koronavírusu

S poslednými týždňami prichádzajú aj zhoršujúce sa správy o druhej vlny kornoavírusu. Už tá prvá ukázala, že Slovensko je plné fantastických ľudí. Vieme sa zomknúť a pomôcť tam, kde je to naozaj potrebné. Aj v týchto týždňoch vnímame, že je veľa ľudí, ktorí chcú pomáhať. Prinášame preto tipy, ako na to.

V auguste sme vďaka Kto pomôže Slovensku a spoločnosti Curaprox zrealizovali prieskum medzi nemocnicami, ambulanciami, záchrannými službami a mimovládnymi organizáciami. Až 75 % respondentov uviedlo, že má zabezpečené ochranné pomôcky minimálne na 2 týždne. Väčšina prostriedkov je na trhu bežne dostupná. Ceny však výrazne stúpli.

V prvej vlne sme bojovali s nedostupnosťou ochranných pomôcok kvôli zastaveným dodávkam a nízkym štátnym rezervám. Zatiaľ sa ukazuje, že v druhej vlne budeme bojovať s míňajúcimi sa rozpočtami na nákup potrebného materiálu a ekonomickými dopadmi pandémie. Ako teda pomáhať počas druhej vlny čo najefektívnejšie?

1. Podporte odvetvia, ktoré sú najviac ohrozené

Nárast počtu infikovaných prinieslo aj ďalšie obmedzenia kultúrnych či športových akcií. Práve ich organizátori sa dnes nachádzajú v mimoriadne náročnej situácii. Teraz potrebujú aj našu podporu.

Tip pre vás: Kupujte lístky na kultúrne predstavenia alebo do divadla. Pre zamestnancov firmy, svojich známych či pre seba. Pri návšteve podujatí dôsledne dbajte na dodržiavanie aktuálnych opatrení.

2. Nakúpte organizáciám ochranné prostriedky a dezinfekciu. Najmä tie ťažšie dostupné

Najväčší dopyt je aktuálne po rukaviciach, respirátoroch, rúškach a ochranných odevoch. Na trhu síce existuje viacero dodávateľov, no vyššie ceny a zvýšená spotreba výrazne komplikujú situáciu pre viaceré zariadenia a organizácie.

Tip pre vás: Zoznam aktuálnych potrieb nájdete aj v aplikácii Kto pomôže Slovensku. Radi vám pomôžeme identifikovať zdravotnícke zariadenia a organizácie, ktoré v tomto období najviac potrebujú materiálnu pomoc.

3. Darujte jedlo, techniku, hygienické potreby či školské pomôcky

Pomoc naďalej potrebujú aj ľudia, ktorí v dôsledku krízy prišli o príjem a pomáhajúce organizácie, ktoré pracujú s týmito ľuďmi.

Darovať im môžete potraviny, hygienické potreby či školské pomôcky. Cez aplikáciu Kto pomôže Slovensku sa potrebná pomoc dostala už k stovkám rodín vďaka štedrým jednotlivcom a zodpovedným firmám ako napríklad Kaufland a Tesco.

Tip pre vás:  V aplikácii Kto pomôže Slovensku môžete vyhľadať aj organizácie pracujúce s ľuďmi v núdzi, ktorí s odkázaní na pomoc iných. Ak ste firma, darovať môžete priamo svoje produkty, ale aj vyradené kancelárske vybavenie, napríklad počítače na dištančnú výučbu rodinám, ktoré si to nemôžu dovoliť.

4. Pomôžte predísť šíreniu koronavírusu

Buďme k sebe ohľaduplní – aj to nám veľmi významne pomôže zvládnuť túto vlnu pandémie. Tu sú jednoduché tipy, ako chrániť seba i iných:

  • Ak to nie je nevyhnutné, necestujte. Pred aj počas pobytu sledujte vývoj situácie. Všetky dôležité informácie nájdete na korona.gov.sk.
  • Vyhnite sa miestam, kde sa zdržuje väčší počet ľudí.
  • Ak máte príznaky choroby, obmedzte kontakt s inými ľuďmi, najmä ak patria k jednej z rizikových skupín.
  • Nezabúdajte na dezinfekciu v domácnosti aj v práci.
  • Noste rúško. Počas nosenia sa ho nedotýkajte a manipulujte s ním prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Nezabudnite ho tiež pravidelne vymieňať, dezinfikovať a prať.
  • Umývajte si ruky – mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd.
  • Nedotýkajte sa tváre neumytými rukami – najmä očí, nosa a úst.

Kto sme

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava

tel.: (421 2) 5710 8111


Instagram