14. 04. 2012 Nadácia Pontis

Cesta nevidiacich po Slovensku

Štyria nevidiaci sa vydajú z Bratislavy na cestu po Slovensku len s vodiacimi psami a nahrávkami na diktafóne.

Počas piatich dní navštívia päť rôznych miest. Nadácia Pontis a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizujú akciu s názvom „Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím“. Podrobnejšie Zuzana Gajdošíková.

Redaktor: V nedeľu ráno sa štyria nevidiaci vydajú na cestu po Slovensku. Cieľom inovatívneho a celosvetovo jedinečného projektu s názvom „Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím“ je umožniť nevidiacim zažiť čo všetko dokážu sami bez nevidiacich sprievodcov. Programová koordinátorka Nadácie Pontis Monika Smolová vysvetľuje prečo sa rozhodli podporiť práve tento projekt v rámci portálu Dobrá krajina.

Monika Smolová, programová koordinátorka Nadácie Pontis: Tento bol o búraní nejakých bariér a stereotypov. O tom teda, čo tí nevidiaci dokážu, nedokážu. Čo môžu, nemôžu. No a začali sme vlastne na ten projekt zbierať peniažky. Vyzbieralo sa viac ako desaťtisíc euro. Je to vlastne na zaplatenie celej tej cesty. Čiže na zakúpenie lístkov, na zaplatenie hotelov, rôznych pomôcok, ktoré boli k tomu potrebné.

Redaktor: Nevidiaci navštívia päť miest na Slovensku – Košice, Poprad, Liptovský Mikuláš, Žilinu a Trenčín. Sprevádzať ich budú len vodiace psy a orientovať sa budú vďaka nahrávkam na diktafóne. O tom ako vznikali nahrávky objasňuje riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov a autorka projektu Jarmila Virágová.

Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov a autorka projektu: Tie nahrávky robia vidiaci. Robí sa to tak, že najprv treba v tom, ktorom meste vybrať tú trasu. Potom sa vlastne tá trasa nahrá na kameru aj s popiskami. Potom sa tá trasa prepíše do písomnej formy, s tými popiskami. A potom sa to vlastne prečíta na diktafón. Týmto vznikne tá nahrávka.

Redaktor: Nahrávky by mali nevidiacich doviesť na presne určené miesta. Napríklad do hotelov, v ktorých každý deň prespia.

Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov a autorka projektu: Môže sa samozrejme stať, že sa stratia. Tie nahrávky sú ale spravené tak, a oni to vedia, že tie body orientačné, ktoré sú tam popísané, nesmú ani jeden z nich minúť. To znamená, ak sa im to stane, oni už hneď prídu na to, že sa stratili a musia sa po tej ceste, vlastne kde sa stratili vrátiť naspäť k tomu orientačnému bodu a hľadať ten nasledujúci orientačný bod.

Redaktor: Samotní aktéri sú plní nadšenia, očakávaní, ale aj obáv.

Jeden z aktérov projektu: Tešíme sa veľmi. Spoznáme nové miesta, takým iným spôsobom ako spoznávajú vidiaci.
Jeden z aktérov projektu: Obávam sa aby som nebola v celom tom projekte taký ten článok čo to pokazí. 
Jeden z aktérov projektu: V podstate v tom vidím spestrenie svojho každodenného života.

Redaktor: Cesta nevidiacich po Slovensku začne v nedeľu ráno po deviatej na hlavnej stanici v Bratislave. Svoju cestu ukončia v piatok na obed.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.