22. 09. 2014 Filantropia

Začal sa Medzinárodný týždeň nepočujúcich

Opäť sa začal Medzinárodný týždeň nepočujúcich, ktorého cieľom je upozorniť na ľudí so sluchovým postihnutím.

Na Slovensku tvoria sluchovo postihnutí asi 1% obyvateľstva. Niektorí sa ako Nepočujúci narodia, iní stratia sluch postupne. Mnohí z nich aj napriek svojmu hendikepu úspešne podnikajú, študujú na vysokých školách a snažia sa žiť plnohodnotný život.

Ľuďom so sluchovým postihnutím je venovaný Medzinárodný týždeň nepočujúcich (22.9. – 28.9.), ktorý si vďaka Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis, pripomíname aj na Slovensku. „Pri tejto príležitosti už 3. októbra odštartuje kurz posunkového jazyka v Košiciach, ktorý povedie skúsený tlmočník a lektor Róbert Šarina. Kurzy, ktoré sa konajú bezplatne a sú každoročne obľúbené, sa presunú do všetkých krajských miest na Slovensku,“ hovorí Juraj Récky z Nadácie Pontis.

Osobnosti posunkujú na fotkách

V nitrianskej Galérii Mlyny odštartovala v pondelok aj výstava fotografií posunkov Nauč sa posunok, aby sme si rozumeli z dielne organizácie Effeta. Na fotkách sa nachádza 21 známych osobností. Adela Banášová, Juraj Kemka, Roman Pomajbo, Iveta Radičová, Lenka Surotchak, Roman Juraško, Dana Kleinert, Tatiana Švrčková a ďalší ukazujú jeden posunok, ktorý sa môžu naučiť aj návštevníci výstavy. „Som herec a pri práci používam rôzne výrazové prostriedky. Keď sa pozerám na mimiku a posunky Nepočujúcich, prídu mi ako herci. Aj preto sú mi veľmi blízki,“ hovorí Juraj Kemka. Výstava fotografií posunkov chce vyzvať ľudí, aby vstúpili do sveta Nepočujúcich, v ktorom dokážu slová vytvarovať vo vzduchu vlastnými rukami a svojou mimikou vyjadriť intenzitu svojej výpovede. Už v nedeľu 28. septembra ju budú môcť vidieť aj Košičania v Auparku, kde sa od 14.00 hodiny začne oslava Medzinárodného dňa Nepočujúcich.

Krajina, ktorá rozumie nepočujúcim

Slovak Telekom podporuje komunitu Nepočujúcich na Slovensku už od roku 2002. Cez Nadačný fond pri Nadácii Pontis sa snaží zmeniť Slovensko na krajinu, ktorá rozumie Nepočujúcim. Podporuje nepočujúcich podnikateľov, učí študentov, ako si založiť živnosť a viesť vlastný biznis v rámci dvojročnej nadstavby Aplikovanej ekonómie. V roku 2012 sme v Nadácii Pontis s podporou Slovak Telekomu odštartovali pilotný projekt Mobilný pedagóg, v rámci ktorého špeciálni pedagógovia navštevujú deti so sluchovým postihnutím priamo v rodinách po celom Slovensku.

„Nepočujúci sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti. Majú rovnaké sny a túžby – chcú žiť plnohodnotný život. Dlhodobo pracujeme na tom, aby ich to, že nepočujú, neoddeľovalo od zvyšku sveta. Snažíme sa potláčať medzi ľuďmi vžité stereotypy o ľuďoch so sluchovým postihnutím a uľahčiť im život. Ich svet je zaujímavý a aj prostredníctvom fotografií doň môže nazrieť každý z nás,“ hovorí Tatiana Švrčková zo Slovak Telekom.

Sledujte príbehy úspešných nepočujúcich podnikateľov

16 ľudí a 16 príbehov. Na Slovensku aktívne a úspešne podniká 30 ľudí so sluchovým postihnutím. Venujú sa rôznym oblastiam – fotografii, stolárstvu, šitiu, polygrafii či grafike. Niektorí si otvorili kozmetický salón, zlatníctvo či zámocníctvo. Z Nadačného fondu Telekom sme podporili aj nepočujúceho dídžeja, výtvarníčku a v jednotlivých mestách sa úspešne rozširuje aj sieť Deaf kebabov. V pondelok odštartoval na STV 2 aj cyklus dokumentárnych filmov Hlasy tichého sveta. Každý deň počas Medzinárodného týždňa nepočujúcich si o 19.50 hod. môžete pozrieť jeden z úspešných príbehov s dobrým koncom. Od ďalšieho týždňa budú pokračovať v rovnakom čase každý utorok. Spoznajte ich aj vy.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.