Dlhodobým záujmom občianskeho združenia Periférne Centrá je prepájanie umeleckej práce a tvorby miestnej krajiny a okolia. Krajina je neoddeliteľnou súčasťou života na vidieku, tak ako jej ochrana, kultivácia a tvorba v nej a o nej.
Pred pár rokmi nadobudlo OZ maringotku, ktorú demontovali až na podvozok a pripravili ju tak na kreatívnu intervenciu architektov, dizajnérov a remeselníkov. Cieľom podporeného projektu je jej obnova a redizajn so zámerom premeny na experimentálny pobytový priestor pre umelcov či turistov v krásnej oblasti Ponickej vrchoviny na Severnom Podpoľaní.
Z maringotky sa postupne stane ateliér či obytná chatka s možnosťou tvoriť, objavovať, pracovať a oddychovať. Bude ju možné jednoducho presúvať po krajine v tesnej blízkosti vtáčích habitatov, reprezentujúcich voľnú prírodu a hľadanie rovnováhy na hranici divokého a kultúrneho prostredia. Bude zázemím pre premýšľanie, poznávanie, zodpovednú tvorbu krajiny a kultúry, s čím súvisí aj názov projektu Ateliér vo vtáčom raji. Jeho atribútmi sú dlhodobosť, ekologickosť a nízkonákladovosť, pričom dôraz je kladený na lokálne zdroje.
Maringotku budú počas letného art campu redizajnovať tvorcovia z oblasti architektúry, dizajnu a vizuálneho umenia v spolupráci s tesármi, študentmi daných odborov, ktorí tvorili návrhy na obnovenie maringotky. Do procesu sa aktívne zapojili aj predstavitelia Fakulty architektúry STU. Významnou súčasťou projektu je dopad na mnohé komunity, či už na samotných tvorcov, ktorí budú spoločne ponúkať riešenia pre daný priestor, alebo užívateľov, medzi ktorými nájdeme umelcov využívajúcich maringotku ako ateliér, ale aj širokú verejnosť, ktorá môže stráviť čas v tomto priestore a prispieť tak k budovaniu vzťahu k samotnej krajine.