V rámci aktivít Accenture Nadačného fondu sme v roku 2019 spravovali viac ako 150 000 Eur. Všetky prijaté a prerozdelené finančné prostriedky pochádzali zo zdrojov Accenture, s.r.o. – formou daru (111 570,00 Eur) alebo formou asignácie 2 % dane z príjmu právnickej osoby a z asignácie 2 % z dane z príjmu zamestnancov Accenture (39 536,33 Eur).
Celkovo sme finančné prostriedky prerozdelili najmä na granty s verejnoprospešným účelom (na podporu vzdelávania) – tie predstavovali 93 % (139 995,70 Eur) objemu použitých finančných prostriedkov. 7 % (11 110,63 Eur) z celkového rozpočtu nadačného fondu bolo určených na správu a manažment nadačného fondu.
V prípade 2 % daní z príjmov, bol celkový objem prijatých finančných prostriedkov 39 536,33 Eur. Tieto prostriedky boli použité najmä na financovanie Zamestnaneckého grantového programu.
Správa o činnosti za fiškálny rok 2019
Accenture, s.r.o. v rámci svojho fiškálneho roku od septembra 2018 do augusta 2019 podporilo cez svoj Accenture nadačný fond najmä projekty, ktoré viedli k zvýšeniu zručností ľudí, aby sa dokázali uplatniť na trhu práce, koncentrovali sa tiež na témy vzdelávania, inklúzie a podporu diverzity.
Zamestnanecký grantový program Skills to succeed
Prostredníctvom zamestnaneckého grantového programu poskytuje Accenture finančnú podporu projektom, ktorých ciele sú v súlade s cieľmi iniciatívy Skills to succeed. Nevyhnutnou podmienkou získania podpory je odporúčanie zamestnanca Accenture a vítaná je aj jeho osobná dobrovoľnícka participácia na aktivitách projektu. Cieľovými skupinami sú ľudia so zdravotným alebo sociálnym znevýhodnením, nezamestnaní, mladí lídri, študenti a učitelia, matky na materskej dovolenke a pod.
V roku 2019 sme podporili 17 projektov sumou viac ako 28 000 eur. Financie pomohli napr. organizácii Červený nos Clowndoctors zorganizovať semináre pre zdravotníkov, vďaka ktorým budú môcť spríjemňovať pobyt detským pacientom v nemocniciach, alebo podporu matematicko-fyzikálnych sústredení, ktoré organizuje P-MAT n.o, či rozvoj digitálnych zručností u detí z marginalizovaných rómskych komunít pod záštitou Človeka v ohrození.
Stáž v Chránenej dielni v rámci projektu cez Zamestnanecký grantový program 2019, Občianske združenie Barlička.
Strategické projekty
V roku 2019 Accenture podporilo aj projekty, s ktorými dlhodobo spolupracuje a ktorých aktivity smerujú k rozvoju podnikateľského myslenia a digitálnych zručností. Medzi organizácie, ktoré sa týmto témam dlhodobo venujú, patrí napr. Uni2010 s projektom Rozbehni sa! Academy, ktorá pripravuje študentov na to, aby boli schopní vymyslieť, rozbehnúť a udržať svoj podnikateľský nápad, Aj Ty v IT, ktorá realizuje vzdelávacie semináre pre ženy, aby boli lepšie pripravené na prácu v IT biznise, či Teach for Slovakia so svojím programom prípravy lídrov na zlepšovanie kvality vzdelávacieho systému na Slovensku.
Workshop v rámci projektu Nexteria Leadership Academy organizácie Nexteria, Strategická podpora 2019.
V roku 2019 bolo takto podporených 6 organizácií v celkovej sume 61 500 eur.
In kind dary
Accenture aj v roku 2019 pokračovalo v darovaní odpísaných počítačov neziskovým organizáciám, z nadačného fondu boli hradené náklady spojené s čistením počítačov.
Členstvá v profesijných organizáciách
Accenture je jeden zo zakladajúcich členov Fondu pre transparentné Slovensko, cez ktorý sme aj v roku 2019 podporili watchdogové organizácie. Je tiež aktívnym členom skupiny firiem, ktoré sa hlásia k zodpovednému podnikaniu – Business Leaders Forum (BLF) a členom firiem, ktoré sa hlásia k podpore firemného dobrovoľníctva – Engage. Takisto je aktívne zapojené do platformy Digital skills ktorú v rámci združenia BLF vytvorili niektorí jeho členovia. Aktivity platformy sú zamerané na budovanie a zlepšovanie digitálnych kompetencií učiteľov a žiakov a tiež efektívne využívanie digitálnych technológií vo vzdelávacom procese. Viac o týchto aktivitách si môžete prečítať tu. Accenture je aj signatárom Charty diverzity, ktorá je dobrovoľnou iniciatívou podporovanou Európskou komisiou spolu s Európskou platformou pre Charty diverzity, ktorá v štátoch EÚ podporuje šírenie a zdieľanie princípov, dobrej praxe a skúseností na tému manažmentu diverzity.
Accenture podporilo v roku 2019 aj program Nadácie Pontis zameraný na inovatívne vzdelávanie Generácia 3.0, okrem finančného vkladu je aj súčasťou poradnej rady programu. Aj vďaka tejto podpore sa uskutočnil v máji 2019 tzv. Educamp pre 16 organizácií, ktoré sa venujú inovatívnemu vzdelávaniu, z ktorých 5 postúpilo do Eduakcelerátora a získalo okrem iného grant od 5 do 15 000 eur. Viac o programe Generácia 3.0 si môžete prečítať tu.